Poddasze w domu jednorodzinnym to przestrzeń, która doskonale nadaje się do przystosowania na cele mieszkalne. Dzięki możliwości zagospodarowania strychu, można niskim kosztem powiększyć dom, bez konieczności jego rozbudowy. Architekt Mariusz Jaworski z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG podpowiada, w jakich sytuacjach warto zdecydować się na zagospodarowanie strychu oraz jak rozplanować prace, aby proces przebudowy przebiegał w sposób systematyczny, a pomieszczenia powstałe pod skosami cieszyły mieszkańców przytulnym i funkcjonalnym komfortem.
Wygodna funkcjonalność
Możliwość adaptacji poddasza to bardzo wygodne rozwiązanie, z którego często korzystają młodzi ludzie, wciąż niepewni, jak duża będzie w przyszłości ich rodzina. Wraz z pojawianiem się na świecie kolejnych dzieci może zaistnieć potrzeba zagospodarowania dodatkowych pokoi i wówczas przestrzeń pod skosami jest najlepszą opcją uzyskania dodatkowego metrażu – podpowiada arch. Mariusz Jaworski. Na ostatniej kondygnacji można urządzić pokoje dla nastolatków lub zaplanować intymny azyl rodziców, składający się z komfortowej sypialni z łazienką i garderobą. Przestrzeń ta przyda się, jeżeli inwestorzy przewidują w przyszłości opiekę nad rodzicami znajdującymi się w jesieni życia. Seniorom z pewnością wygodniej będzie na parterze, natomiast poddasze sprawdzi się jako miejsce przeznaczone dla rodziców lub dzieci. Atuty powierzchni na ostatniej kondygnacji z pewnością docenią przedstawiciele wolnych zawodów, którzy będą mogli urządzić tutaj wyciszony gabinet lub słoneczną pracownię.
Projekty z poddaszem do późniejszej adaptacji
Rozważając możliwość przystosowania poddasza do celów mieszkalnych, najkorzystniej jest zdecydować się na projekt domu, który posiada odpowiednio duży kąt nachylenia dachu i/lub stosownie wysoką ściankę kolankową. Taka konstrukcja gwarantuje uzyskanie dużej powierzchni pod skosami, na której można urządzić przestronne i funkcjonalne pomieszczenia, pozwalające na swobodną aranżację przestrzeni. Duże znaczenie ma również zastosowanie odpowiednich rozwiązań konstrukcyjnych, które powolną na poruszanie się na poddaszu w pozycji wyprostowanej – przekonuje architekt. W ofertach pracowni projektowych można znaleźć bogate kolekcje domów gotowych, w których powierzchnia poddasza, jest przeznaczona do zagospodarowania w dogodnym dla inwestorów terminie. Taki typ domu znacznie zyskał na popularności w perspektywie modyfikacji rządowego programu zapewniającego zwrot części podatku VAT za materiały budowlane. Warunkiem otrzymania dopłaty jest ograniczenie powierzchni użytkowej budowanego domu do 100m2 lub maksymalnie 110 m2, w przypadku, gdy rodzina posiada minimalnie troje dzieci. W przypadku projektów z poddaszem do adaptacji, do powierzchni użytkowej wliczana jest tylko przestrzeń parteru – powierzchnia pod skosami jest oznaczona jako nieużytkowa.
Zmiany w projekcie gotowym
Jeżeli inwestorom nie udało się znaleźć projektu, który odpowiadałby wszystkim wymaganiom, istnieje możliwość wykonania zmian i dostosowania projektu do indywidualnych potrzeb. W tym celu, najkorzystniej jest wybrać komfortowy i spełniający oczekiwania przyszłych mieszkańców projekt domu parterowego, po czym podnieść ściankę kolankową o jeden-dwa pustaki lub zmienić kąt nachylenia dachu. Wykonując taką modyfikację warto poradzić się architekta, także pod kątem tego, jak bardzo planowana zmiana wpłynie na wygląd zewnętrzny budynku. Najmniejszą ingerencję w oryginalny wygląd bryły można uzyskać lekko zmieniając kąt nachylenia połaci w połączeniu z podniesieniem ścianki kolankowej o jeden pustak – radzi architekt.
Konstrukcja i funkcjonalność
Projekt domu z poddaszem do późniejszej adaptacji powinien posiadać odpowiednią izolację termiczną i akustyczną dachu, prawidłowo zaplanowaną wentylację oraz optymalną obliczeniową wytrzymałość stropu. Jeżeli inwestorzy chcą na poddaszu urządzić łazienkę, warto ulokować ją w sposób, umożliwiający zblokowanie pionów kanalizacyjnych z łazienką lub kuchnią z parteru. Należy pamiętać, że powierzchnię pod skosami mierzy się nie po podłodze, lecz w zależności od wysokości wnętrza. Minimalna wymagana wysokość pomieszczeń mieszkalnych na poddaszu to 2,20 m. W pokojach ze skosami liczy się ją jako średnią zaczynając od 1,40 m. Ważną kwestią jest także odpowiednie doświetlenie pomieszczeń. Łatwiejsze do wykonania są okna połaciowe, lecz można pokusić się o doprojektowanie lukarn, których obecność powiększy przestrzeń pomieszczeń, poprawi ich ustawność oraz uatrakcyjni wygląd bryły. Należy także pamiętać o optymalnym usytuowaniu schodów – należy umieścić je w takim miejscu, aby można było z nich swobodnie korzystać w pozycji wyprostowanej – doradza architekt z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG.
Niezbędne formalności
W projektach domów gotowych przestrzeń poddasza oznaczana jest jako nieużytkowa, dlatego jej adaptacja oznacza zmianę sposobu użytkowania i wiąże się z koniecznością uzyskania pozwolenia na budowę. Zagospodarowując przestrzeń pod skosami, inwestor jest zobowiązany do spełnienia określonych norm technicznych i dostosowania do przepisów bezpieczeństwa. Do pozwolenia na budowę należy dołączyć projekt przebudowy poddasza wykonany przez uprawnionego architekta oraz rysunek z dokładnym opisem lokalizacji budynku względem granic działki, stron świata i innych obiektów zlokalizowanych na tej samej lub sąsiedniej przestrzeni. Niezbędny jest także opis techniczny wzbogacony o krótką charakterystykę typu obiektu oraz jego konstrukcję – wyjaśnia architekt Mariusz Jaworski z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG. Jeżeli inwestor dopełni wszelkich formalności uzyskanie pozwolenia na budowę nie powinno rozciągać się w czasie. Jednak należy pamiętać, że Urząd ma prawo odmowy udzielenia pozytywnej decyzji. Od wydania pozwolenia, inwestor ma trzy lata na podjęcie wnioskowanych prac. Po zakończeniu przebudowy należy dopełnić jeszcze jednej formalności – zawiadomić właściwy organ powiatowy o włączeniu powierzchni strychu do części mieszkalnej domu. Na tej podstawie zostanie wyliczona nowa stawka podatku VAT.
O czym warto pamiętać?
Projekt domu z poddaszem do adaptacji to rozwiązanie kompromisowe przeznaczone dla osób, które nie są ostatecznie zdecydowane jak duży ma być ich dom. Ogromną zaletą tego typu domu jest możliwość etapowania inwestycji. Poddasze można zagospodarować w dowolnym momencie, także w kilka lat po zakończeniu budowy, a sam sposób organizacji przestrzeni zależy głównie od potrzeb i wyobraźni inwestora. Wachlarz możliwości jest ogromny – od sypialni, przez gabinet, pokój dla gości, aż po siłownię i pokój rekreacyjny. Kluczem do sukcesu jest jednak idealny projekt – spełniający marzenia inwestorów i pozwalający na komfortowe zagospodarowanie przestrzeni pod skosami, bez konieczności jej przebudowy – podsumowuje architekt z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG.