Beton architektoniczny to specjalna mieszanka betonowa, która może być wykorzystywana do wykończenia wielu wnętrz, takich jak kuchnia, łazienka, czy salon. Coraz częściej beton architektoniczny jest wykorzystywany również do dekoracji zewnętrznej, czyli elewacji domów oraz innych budynków. Czytaj dalej i poznaj specyfikę tego popularnego produktu dekoracyjnego i dowiedz się, jak się go robi.
Beton architektoniczny, zwany jest również bardzo często betonem dekoracyjnym. Jest to pojęcie błędne, ponieważ beton architektoniczny zaliczany jest do odmian betonu dekoracyjnego i nie jest jego synonimem. Gotowe elementy betonu architektonicznego, można spotkać najczęściej w postaci płytek o nieco większej grubości, niż klasyczne płytki podłogowe. Zanim jednak elementy betonu architektonicznego trafią na półki sklepowe, musi zostać wytworzony. Jeśli interesuje Cię beton architektoniczny - jak zrobić ten rodzaj betonu - sprawdź, jak się go wytwarza.
Powstawanie betonu architektonicznego
Beton architektoniczny jest coraz popularniejszym sposobem na wykończenie budynków zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Beton architektoniczny to specjalna mieszanka betonowa, której właściwości powinny odpowiadać klasycznemu przeznaczeniu, czyli ekspozycji danego elementu konstrukcji na część budynku na część, która nie będzie niczym przykryta. W czasie tworzenia betonu architektonicznego powinno pamiętać się o najważniejszych kwestiach, a więc parametrach wytrzymałościowych danego produktu, a także jego klasie ekspozycji.
Producenci betonu architektonicznego powinni stworzyć produkt, którego klasa ekspozycji jest zgodna z normą PN-EN 206+A1:2016-12. Jeśli zostanie to pominięte, prawdopodobnie jakość oferowanego towaru będzie o wiele gorsza, ponieważ umieszczone we wskazanej normie standardy, nie są wyśrubowane i stanowią podstawy, które producenci tego rodzaju elementów powinni zachować. Poza tym bardzo istotną kwestią jest również definiowanie tego, jaki kształt betonu komórkowego interesuje Ciebie najbardziej. Istnieje wiele metod tworzenia betonu komórkowego, które wpływają ostatecznie np. na kolor danego elementu, ilość przebarwień poszczególnego betonu architektonicznego, rodzaj faktury czy porowatość konkretnego elementu betonowego.
Etapy tworzenia betonu architektonicznego
Wytwarzanie betonu architektonicznego, bardzo często dzieli się na trzy etapy. Pierwszym z nich jest przygotowanie deskowań, na które składa się przede wszystkim montaż szalunku. Drugim etapem tworzenia betonu architektonicznego są roboty zbrojarskie. Warto pamiętać, że w większości przypadków, elementy z betonu architektonicznego są betonami zbrojonymi prętami stalowymi, dlatego jakość wykonania tego etapu tworzenia betonu architektonicznego, może mieć olbrzymie znaczenie dla ostatecznego wyglądu poszczególnego elementu. Trzecim elementem produkcji samego betonu komórkowego jest jego betonowanie.
Warto wspomnieć, że nie bez znaczenia jest również wpływ mieszanki betonowej na efekt końcowy. Mieszanka betonowa powinna być przygotowana przez sztab specjalistów, dzięki czemu można uniknąć przykrej niespodzianki w postaci stworzenia całkowicie innego produktu niż pierwotnie zakładany.