• Strona główna
  • Lista artyku��w
  • Błędy, których nie należy popełniać podczas ocieplania domu
  • Artykuďż˝y

    Błędy, których nie należy popełniać podczas ocieplania domu

    Warunki atmosferyczne panujące w naszym kraju są bardzo skrajne. Przyzwyczailiśmy się do sezonów upałów i sezonów mrozów. Jesień i zima to czas, kiedy ogrzewanie sporo nas kosztuje. By zminimalizować te koszty, należy dobrze ocieplić dom. Jednak jak uniknąć pomyłek?

    Tego sam nie zrobisz


    Oczywiście, że jeśli chcemy ocieplić dom, musimy zwrócić się do firmy wykonawczej, która zrealizuje ten plan. Jednak znalezienie odpowiedniego wykonawcy może graniczyć z cudem. Nawet firmy z polecenia mogą wykonać swoją pracę „po kosztach”. Jakie jest w związku z tym nasze zadanie? Jeśli mamy czas powinniśmy monitorować pracę wykonawcy i zadawać mu pytania. Najpierw zaś musimy zasięgnąć nieco informacji związanych z ocieplaniem budynków, a przede wszystkim dowiedzieć się, jakich błędów należy się wystrzegać.


    Przygotowanie do pracy


    Popełnienie błędu już na etapie przygotowawczym może sprawić, że cała reszta zadań związanych z ociepleniem okaże się nietrafioną inwestycją. Na początku należy zwrócić uwagę na takie aspekty jak zabezpieczenie domu, a także zasłonięcie rusztowania. Jak zabezpieczyć dom? Najważniejsze jest zaklejenie okien farbą, aby szyby i obramowanie nie zostały zabrudzone. Dlaczego zasłonięcie rusztowania jest ważne? Jeśli zasłonimy rusztowanie zabezpieczającą siatką, umożliwi to równomierne wysychanie nakładanych materiałów. Efekt ten może być zaburzony przez wiatr czy promienie słoneczne, co w efekcie da nam jedynie opóźnienie prac, a być może dodatkowe uszkodzenia, które pojawiają się po latach.


    Jeśli chodzi o prace wstępne to bardzo istotnym elementem przed rozpoczęciem ocieplania budynku jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Na co trzeba zwrócić uwagę? Przede wszystkim na to czy ściana jest czysta. Głównie chodzi tutaj o to, by była gładka, a także pozbawiona pyłków, a co bardziej ważne – pleśni. Do tego należy użyć odpowiednich środków czyszczących, np. preparatu  o działaniu usuwającym skażenie mikrobiologiczne.


    Czego dalej nie zepsuć?


    Jeden z błędów, jaki można popełnić na samym początku to nieodpowiednia kolejność wykonywanych prac. Ważne jest, by na początku nałożyć klej, a dopiero później położyć na to siatkę. Zdarza się niestety, że wykonawcy robią to na odwrót. Później powinno odbyć się gruntowanie, a dopiero następnym krokiem jest nałożenie tynku cienkowarstwowego. Jeśli obędzie się bez gruntowania, otrzymamy nierówną powierzchnię. Efekt może być niestety taki, że tynk prędzej czy później zacznie odpadać.


    Kolejny błąd można popełnić podczas mocowania izolacji. Tutaj w grę wchodzi kilka pomyłek. Źle nałożony klej lub kiepskie mocowanie kołków to jedne z przyczyn niepowodzeń izolacyjnych. Ważne jest także, by nie pozostawić izolacji bez osłony. Styropian może ulec zniszczeniu przez zbyt duże nasłonecznienie, a wełna mineralna szybko chłonie wodę. Dlatego ściany powinny być zabezpieczone wystającym dachem, który spowoduje, że deszcze nie będzie spływał po ścianach.


    Przyjrzenie się temu jak przebiega montaż ocieplenia budynku od strony technicznej może pozwolić nam również na wybranie odpowiedniej firmy wykonawczej, o ile jeszcze tego nie zrobiliśmy. Przede wszystkim nie bójmy się pytać fachowców co, jak i dlaczego. W końcu to my przez długi czas będziemy mieszkać w danym budynku, a nie chcielibyśmy, żeby okazało się, że ocieplenie zostało źle zainstalowane.


    Artykuł powstał przy współpracy z marką Bolix.






    Biura rachunkowe


    Warsztaty samochodowe