Jakie normy i certyfikaty musi posiadać plac zabaw, przeznaczony do użytku publicznego.
W dobie dzisiejszej rozrywki i rozwoju komputerów, internetowych komunikatorów czy konsol do gier, coraz ciężej przychodzi rodzicom zachęcenie swoich dzieci do aktywnego wypoczynku i zabawy na świeżym powietrzu. Znalezienie na tyle ciekawego zajęcia poza domem, które odciągnie dziecko od komputera staje się nie lada wyzwaniem. Rozwiązaniem wydają się być dzisiejsze place zabaw. Kiedyś składające się wyłącznie z huśtawki i niezbyt rozbudowanych drewnianych przeszkód i drabinek, dzisiaj potrafią przypominać mały Disneyland. Wymyślne, kręte zjeżdżalnie w różnorodnych kolorach, domki, huśtawki i karuzele, a także piaskownice są atrakcją nie tylko dla najmłodszych. Należy jednak pamiętać, że każda zabawa musi gwarantować również bezpieczeństwo, a to z kolei niesie za sobą odpowiedzialność. Dlatego nie zawsze warto bezkrytycznie wierzyć w swoje amatorskie zdolności majsterkowania i tworzenia autorskich huśtawek. Korzystanie z produktów profesjonalnych firm daje gwarancję, że materiały z których zostały stworzone są najwyższej jakości.
Place zabaw o zastosowaniu publicznym, instalowane przez szkoły, przedszkola czy osiedla, muszą spełniać restrykcyjne wymogi, a także posiadać odpowiednie certyfikaty. Dotyczą one wielu aspektów takich jak: twardości materiałów, nawierzchni, nasłonecznienia, dostępności zacienionych miejsc czy nawet zachowania odpowiednich odległości. Obowiązek posiadania certyfikowanych placów zabaw leży w tej sytuacji po stronie zarządcy, rozumianego jako podmiot, który zakupił dany plac. Wymaga to od niego dokładnej analizy zgodności wszystkich komponentów z aktualnymi wytycznymi. Na rynku natomiast istnieje wiele firm dystrybuujących place zabaw, a niektóre z nich na wstępnie umieszczają informację czy dany plac posiada certyfikat do użytku publicznego, np.: Ogrodosfera.
Regulacje prawne.
Prawo budowlane w naszym kraju rygorystycznie podchodzi do bezpieczeństwa takich obiektów, nakazując stosowanie się do odpowiednich norm. Ministerstwo Infrastruktury wskazało, iż obowiązującą grupą norm zawierającą zasady wiedzy technicznej jest PN-EN 1176. Opublikowane w 2009 roku, jasno określają standardy wyposażenia, a także nawierzchni placu. Co ciekawe, wymienione warunki stanowią poziom bezpieczeństwa określany jako wyjściowy, a więc dopuszcza się stosowanie innych, ale gwarantujących co najmniej tę samą skalę. Potwierdzeniem zgodności jest wystawiony certyfikat.
Ponadto powszechnie stosowaną praktyką jest przeprowadzenie kontroli pomontażowej i odbiór placu przez kompetentny organ, zanim zostanie on przeznaczony na stałe do publicznego użytkowania. Badanie takie wykonuje Centrum Kontroli Placów Zabaw, a także odpowiednie jednostki terytorialne i ma na celu m.in. sprawdzenie jakości produktów czy analizę ryzyka. W przypadku niewykrycia żadnych nieprawidłowości, otrzymujemy Certyfikat, który daje możliwość oznaczenia naszego plac zabaw literką B, informującą o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa.
Zaznajomienie się z ofertą firm jest zatem czynnością niezbędną do prawidłowego wybrania odpowiednich placów zabaw. Zaleca się korzystanie wyłącznie z usług firm, których produkty na stałe ugruntowały sobie pozycję w branży. Solidne elementy, wykonane z tworzywa HDPE, gwarantujące ochronę przed promieniami UV, mocne drewno to niewątpliwie cechy charakteryzujące profesjonalne firmy. Szukajmy również dystrybutorów, którzy zapewniają transport oraz profesjonalny montaż do podłoża.