Baterie łazienkowe powinny być nie tylko ładne, ale także trwałe i funkcjonalne. Wybierając armaturę, warto przyjrzeć się jej dokładniej niż tylko pod kątem stylu. Najważniejsze cechy, na które należy zwrócić uwagę, to budowa urządzenia, materiał głowicy, obecność perlatora oraz długość wylewki.
Pod hasłem armatura łazienkowa kryje się kilka rodzajów urządzeń. Są to zarówno baterie umywalkowe, jak i wannowe lub prysznicowe. Poszczególne rodzaje baterii podzielić można generalnie na kilka kategorii, zależnie od sposobu montażu. Wyróżniamy baterie ścienne, stojące (sztorcowe) oraz wolnostojące (podłogowe). Obecnie najchętniej wybieranymi są baterie stojące, montowane w blacie lub bezpośrednio na brzegu umywalki lub wanny. W przypadku armatury prysznicowej mamy do czynienia z bateriami instalowanymi w ścianie.
Ważną decyzją, kiedy kupujemy baterie łazienkowe – czy to umywalkowe, czy też wannowe lub prysznicowe – jest wybór pomiędzy urządzeniem z mieszaczem oraz urządzeniem z dwoma kurkami. Pierwsze rozwiązanie pozwala na szybkie i wygodne ustawienie temperatury oraz ciśnienia wody za pomocą jednej dźwigni. Drugie rozwiązanie jest natomiast bardzo stylowe i właśnie z tego względu chętnie wybierane do pomieszczeń w stylu retro. Baterie dwuuchwytowe uważane są za mniej oszczędne, ponieważ podczas ustawiania temperatury wody, sporo jej tracimy. Nowoczesnym rozwiązaniem sprzyjającym oszczędności są baterie termostatyczne.
Wybierając baterie łazienkowe, warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego są wykonane, a w szczególności na głowicę. Możemy spotkać głowice mosiężne, ceramiczne i termostatyczne. Głowice mosiężne sprawdzają się zdecydowanie gorzej niż ceramiczne.
Podczas zakupu baterii łazienkowych koniecznie należy pamiętać o ich dopasowaniu do posiadanych urządzeń sanitarnych pod względem wymiarów. Wylewka musi być na tyle wysoka, aby umożliwiać wygodne mycie czy nabieranie wody, ale jednocześnie na tyle niska, aby zapobiec rozchlapywaniu się wody dookoła. Przyjmuje się, że w przypadku umywalki minimalna odległość między wylewką a dnem misy to 15 cm.
Warto zwrócić uwagę również na obecność perlatora – małego sitka, odpowiedzialnego za napowietrzanie wody. To niepozorne rozwiązanie pozwala zaoszczędzić nawet 60% wody. Dzięki perlatorowi wydaje się, że strumień jest intensywny, tymczasem z wylewki wypływa niewiele wody. Przydatne pod względem oszczędności mogą być też takie rozwiązania jak możliwość ustawienia określonego przepływu wody czy blokada wypływu gorącej wody.
Kupując baterie łazienkowe, warto zwrócić uwagę na wygodę użytkowania (wymiary, ilość dźwigni lub kurków), oszczędność wody (perlator, termostat) oraz trwałość użytych materiałów. Dobrze dobrane, solidne baterie łazienkowe będą służyć nam przez lata.