• Strona główna
  • Lista artyku��w
  • Czynniki różnicujące ceny mieszkań na rynku pierwotnym
  • Artykuďż˝y

    Czynniki różnicujące ceny mieszkań na rynku pierwotnym

    Osoby poszukujące własnego M, wiedzą doskonale, że ceny mieszkań są niezwykle zróżnicowane. O ile na rynku wtórnym jest to uzależnione od standardu nieruchomości i ewentualnych kosztów, jakie trzeba przeznaczyć na remont, o tyle na rynku pierwotnym, niemal identyczne lokale często wymagają diametralnie różnych nakładów finansowych.

    Różnorodność cen  powodowana jest przede wszystkim lokalizacją, w jakiej usytuowany jest budynek mieszkalny. Najdrożej za metr kwadratowy przychodzi zapłacić w przypadku mieszkań położonych w dzielnicach śródmiejskich. Dobry system komunikacji miejskiej, bliskość obiektów infrastruktury społecznej, takich jak szkoły, przedszkola, a także punktów usługowych sprawia, że cena mieszkania jest znacznie wyższa niż w przypadku nieruchomości położonej na obrzeżach miasta.

    Decydując się na zakup mieszkania, należy pamiętać, że na ostateczną jego wartość wpływają też czynniki ściśle związane z samym budynkiem. Potencjalni nabywcy zwracają uwagę na zagospodarowanie otoczenia nieruchomości. Ciekawa elewacja oraz przestrzenie zieleni wokół budynku sprawiają, że jest on bardziej atrakcyjny dla jego przyszłych mieszkańców. Nie bez znaczenia pozostaje ponadto wykończenie wewnętrzne, obejmujące standard wyposażenia części wspólnych. W segmencie podstawowym używa się do tego celu materiałów średniej jakości, które pozwalają obniżyć całkowity koszt zakupu mieszkania. Inaczej sprawa wygląda w przypadku budynków o charakterze apartamentowym. Tutaj przyszli lokatorzy mogą liczyć nie tylko na wykończenie części wspólnych surowcami najwyższej klasy, ale także na dodatkowe udogodnienia, takie jak ochrona, pokój zabaw dla dzieci czy sala fitness.

    Ceny mieszkań uzależnione są również od bardziej prozaicznych czynników, takich jak chociażby piętro, na którym znajduje się lokal. Z reguły chętniej wybierane są nieruchomości położone na wyższych piętrach, które gwarantują mieszkańcom większy poziom prywatności oraz lepsze doświetlenie mieszkania. Idąc tym tropem można zauważyć, że w polskich warunkach klimatycznych większą popularnością cieszą się lokale, których okna skierowane są na południe lub na zachód. Nieruchomości te będą więc wymagać od swoich nabywców większego nakładu finansowego w przeliczeniu na metr kwadratowy. Tym, co różnicuje ceny poszczególnych mieszkań jest także widok z okna. Dużo korzystniej prezentują się lokale z widokiem na park, niż te, których okna wychodzą na ruchliwą ulicę. Wyższy koszt zakupu nieruchomości podyktowany jest ponadto jej funkcjonalnością. Niekorzystne rozwiązania architektoniczne, wśród których wymienić można chociażby przechodnie pokoje, znacząco zaniżają cenę mieszkania. Bez względu na powyższe czynniki warto pamiętać, że w wielu przypadkach na decyzję o zakupie mieszkania wpływają subiektywne upodobania i gusta jego przyszłych właścicieli. Deweloperzy zwykli więc mówić, że mieszkanie de facto jest warte tyle, ile ktoś jest gotów za nie zapłacić.






    Biura rachunkowe


    Warsztaty samochodowe