Rekuperacja jest systemem pozwalającym na odzyskiwanie ciepła z powietrza. Przyczynia się ona do ograniczenia zużycia energii elektrycznej na ogrzewanie pomieszczeń domowych, zapewniając jednocześnie optymalną temperaturę i wilgotność. Gdzie można montować systemy wentylacji z rekuperacją?
Gdzie stosuje się rekuperację?
Systemy wentylacji z odzyskiem ciepła, czyli z rekuperatorami, stosowane są w szerokim zakresie. Można je wykorzystywać z powodzeniem w:
Rekuperacja w różnych obiektach
Coraz częściej w nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym stosowane są rekuperatory. Ich koszt instalacji uzależniony jest od tego, jaki zakres ma mieć wentylacja z rekuperatorem i jakie urządzenie zostanie do tego wybrane. Koszt rekuperatora będzie wyższy, jeśli klient zdecyduje się na zakup najwyższej jakości sprzętu i elementów instalacji, ale za to w przyszłości koszty eksploatacji domu będą dzięki temu zdecydowanie niższe. Rekuperacja w domu jednorodzinnym pozwala na osiągnięcie nawet do 50 proc. oszczędności na ogrzewaniu w okresie zimowym. Ciepłe powietrze, ogrzane przez systemy grzewcze konwencjonalnego typu, zwykle jest tracone przy wietrzeniu domu czy mieszkania. Natomiast przy rekuperatorach nie dochodzi do takich strat, a zachowana jest wysoka jakość higieniczna powietrza w pomieszczeniach, bez względu na temperaturę na zewnątrz. Rekuperator oczyszcza powietrze wpadające z zewnątrz do domu z zanieczyszczeń, kurzu i brudu. Odpowiada także za utrzymywanie optymalnej temperatury i wilgotności powietrza. Stale dostarcza świeże powietrze i filtruje je w pomieszczeniach, zapewniając dobre samopoczucie i komfort dla domowników.
Podobnie jest w przypadku instalacji rekuperatora i wentylacji tego typu w mieszkaniach oraz apartamentach mieszkalnych. Nie ma problemu, aby system rekuperacji został zamontowany w nowo wybudowanym lub już zamieszkanym lokalu. Funkcjonuje on w identyczny sposób, jak w domach jednorodzinnych. Komfort mieszkania w apartamencie z rekuperacją jest nieporównywalnie wyższy i niemożliwy do osiągnięcia z wentylacją grawitacyjną.
We wszelkiego rodzaju obiektach użytkowych, handlowych i usługowych rekuperatory sprawdzą się znakomicie. Najlepiej wybrać sprzęt z przeciwprądowym lub obrotowym wymiennikiem ciepła, bowiem tylko on będzie w 100 procentach w stanie zapewnić komfortowe warunki pracy przez cały dzień pracy obiektu, zawsze, gdy przebywają w nim pracownicy czy klienci. Instalacja powinna być przy tym ściśle dopasowana do potrzeb biura lub sklepu.