• Strona główna
  • Lista artyku��w
  • Hala namiotowa stalowa czy aluminiowa? Którą wybrać?
  • Artykuďż˝y

    Hala namiotowa stalowa czy aluminiowa? Którą wybrać?

    Planując budowę hali, czy też magazynu należy zastanowić się, który z dostępnych na rynku wariantów będzie najkorzystniejszy. Wiele osób już na starcie odrzuca tradycyjne konstrukcje murowane, czy też drewniane. Wynika to z faktu, że są one dość kosztowne w budowie. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się obiekty stalowe oraz aluminiowe. Zapewniają one doskonałe parametry użytkowe.

    Co sprawdzi się lepiej? Poniżej umieszczono krótkie porównanie obu technologii.


    Hale namiotowe stalowe


    Ten rodzaj jest coraz częściej spotykany. To doskonała opcja zarówno dla inwestorów, jak i osób prywatnych. Bez większych trudności można dopasować obiekt do indywidualnych potrzeb, a także specyfiki danej branży. Plusem jest również relatywnie niska cena. 


    Wielu specjalistów z branży uważa, że obiekty stalowe o wiele lepiej znoszą negatywne oddziaływanie czynników zewnętrznych. Oczywiście mowa tutaj o komponentach kompleksowo zabezpieczonych przed korozją. Tylko takie elementy nie będą tracić swoich parametrów pod wpływem wilgoci. Nie należy zapominać, że procesy korozyjne to nie tylko rdza pojawiająca się na powierzchni. To również niższa wytrzymałość oraz wyższa podatność na uszkodzenia.


    Do najważniejszych cech hal namiotowych stalowych można zaliczyć:



    • Wysoką stabilność – tego typu obiekty nie są narażone na negatywne działanie wiatru. Trzeba jednak wspomnieć, że w zdecydowanej większości przypadków budynek nie może być zbyt wysoki. Na uwagę zasługuje również fakt, że specyficzna konstrukcja odbiera sporą ilość przestrzeni pod sufitem. Z tego względu znajduje się on dość nisko.

    • Podwyższoną wytrzymałość – stal zabezpieczona przed korozją uchodzi za wyjątkowo trwałą, dzięki czemu przez długi czas pozostanie w nienaruszonym stanie. Nie trzeba więc obawiać się o bezpieczeństwo użytkowania hali.

    • Funkcjonalność – hale namiotowe stalowe można przystosować do indywidualnych potrzeb. Duże znaczenie ma to, jakiego wykonawcę wybierzemy. Projekt powinien być przystosowany do osobistych wymagań zleceniodawcy.

    • Wysoki ciężar konstrukcji – stalowe komponenty są dość ciężkie. Nie zawsze skutkuje to wysoką stabilnością obiektu. Nie obędzie się bez dodatkowych wzmocnień.

    • Brak gotowych systemów montażu plandek – zwykle jest to wynikiem typu konstrukcji. Takie plandeki mogą wyglądać mało estetycznie.

    • Konieczność konserwacji – najczęściej po kilku latach należy wymienić plandeki, co dla niektórych stanowi spore utrudnienie. 


    Hale namiotowe aluminiowe 


    Aluminium to materiał dość lekki, a przy tym trwały. Hale namiotowe wykonane z tego materiału są zwykle nieco droższe, niż stalowe, jednak ich budowa przebiega sprawniej. Istnieje tutaj możliwość zastosowania gotowych systemów plandek, co znacząco przyspiesza przebieg prac. Jest to również sporym ułatwieniem w przypadku ich wymiany.


    Nie można jednoznacznie odpowiedzieć, która hala namiotowa sprawdzi się lepiej. Niektórzy eksperci z branży budowlanej uważają, że to właśnie aluminium jest mniej narażone na korozję, czy też negatywne oddziaływanie czynników atmosferycznych.


    Do najważniejszych cech hal namiotowych aluminiowych można zaliczyć:



    • Wysoką trwałość – nieprawdą jest, że komponenty aluminiowe nie są wytrzymałe. Muszą one spełniać rygorystyczne normy i standardy, dzięki czemu konstrukcja jest solidna oraz odporna na działanie czynników otoczenia.

    • Możliwość zaprojektowania dowolnego kształtu – w tym przypadku mamy więcej możliwości, niż podczas budowania hali stalowej. Elementy z aluminium są dość lekkie, co ułatwia stworzenie obiektu funkcjonalnego, a jednocześnie atrakcyjnego pod względem wizualnym.

    • Małą wagę – konstrukcja może zostać wykonana oraz zdemontowana w ekspresowym tempie. Nierzadko można uniknąć konieczności wykorzystywania sprzętu ciężkiego.

    • Podwyższoną odporność na korozję – aluminium doskonale znosi oddziaływanie wilgoci. Trzeba dodać, że może ono zostać połączone z profilami stalowymi, dzięki czemu uzyskamy wyjątkowo mocną konstrukcję.

    • Możliwość zastosowania gotowego systemu montażu plandek – znacząco ułatwia to wzniesienie obiektu, a także jego konserwację.

    • Niski koszt eksploatacji – samo utrzymanie hali aluminiowej zwykle jest tańsze, niż obiektu wykonanego w technologii stalowej.

    • Optymalny koszt budowy – hale z aluminium są zwykle droższe od stalowych, jednak nadal pozostają tańsze od murowanych. 


    Gdzie szukać dobrych hal namiotowych? 


    W poszukiwaniu hal namiotowych warto się zgłosić do branżowych ekspertów. Dużym powodzeniem cieszą się hale namiotowe od Grupy Łukasiuk, które występują w kilku modelach. Dzięki takiemu rozwiązaniu można stosunkowo szybko wznieść zarówno podstawowy obiekt w technologii stalowej, obiekty specjalnie zabezpieczone antykorozyjnie, budynki o wzmocnionym dachu, czy też doskonale izolowany wariant Thermo. 






    Biura rachunkowe


    Warsztaty samochodowe