Odpowiedni dobór grzejników do naszego mieszkania jest bardzo ważny. To właśnie ten element wyposażenia naszych pomieszczeń odpowiada za utrzymanie stałej temperatury. Zatem jaki produkt wybrać?
Wiele osób podczas zakupu nowego grzejnika ma ogromny kłopot. Niestety często ze względu na dużą ilość produktów, nie jesteśmy w stanie wybrać tego jednego. Na rynku obecnie możemy znaleźć kilka rodzajów grzejników. Jest to między innymi bardzo popularne ogrzewanie podłogowe. Montuje się je tuż pod podłogą, dzięki temu na ścianach już nie instalujemy długich grzejników. Jednak w wielu sklepach możemy znaleźć także tradycyjne grzejniki. Zdecydowanie największą popularnością cieszą się produkty aluminiowe. Są przede wszystkim lekkie, a także doskonale utrzymują ciepło. Dzięki temu w naszym pomieszczeniu nawet podczas chłodnych wieczorów może utrzymywać się stała temperatura. Tego typu grzejniki mogą być skręcane z dowolnej ilości członów. Dlatego przykładowo w naszej łazience do ogrzewania wykorzystamy jedynie kilka żeberek, z kolei w dużym pokoju powinniśmy zainstalować ich zdecydowanie więcej. Stopniowo coraz większą popularność zyskują także grzejniki konwektorowe. Są to produkty miedziano- aluminiowe. W wielu sklepach możemy spotkać także grzejniki ozdobne, czy też grzejniki kanałowe. Warto wiedzieć, iż zasada działania wszystkich wymienionych grzejników nie zawsze jest taka sama. Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę z tego, iż ogrzewanie podłogowe nie wykorzystuje zjawiska konwekcji. Ciepło, jakie zostaje wytworzone pod podłogą, jest przekazywane na jej powierzchnię. Z tego powodu w naszym pomieszczeniu jest zdecydowanie cieplej, a także jest mniej kurzu. Z kolei tradycyjne grzejniki wykorzystują zjawisko konwekcji. Woda, jaka znajduje się w tego typu produktach, jest bardzo nagrzana. To sprawia, iż oddaje swoje ciepło i tym samym zmienia stan skupienia. Jest to para, która również charakteryzuje się wysoką temperaturą i unosi się w powietrze do góry. Niestety w przypadku tradycyjnych grzejników często w naszym domu może być znacznie więcej kurzu.
Moc grzejnika jest bardzo ważna, ponieważ to właśnie od niej zależy temperatura w naszym pomieszczeniu. Zdecydowanie nie powinna być ona zbyt niska, ponieważ wówczas w pomieszczeniu będzie za zimno. Jednocześnie nie powinna być ona zbyt wysoka, ponieważ w naszym pokoju powietrze będzie zbyt suche i tym samym możemy dotkliwie to odczuć. Zatem w jaki sposób dobrać moc grzejnika? Warto pamiętać, iż moc grzejnika należy dobrać odpowiednio do wielkości naszego pomieszczenia. Należy także wziąć pod uwagę takie czynniki, jak między innymi czy nasz budynek posiada izolację cieplną, a także czy jest energooszczędny.
Czasem może zdarzyć się, iż należy zwiększyć moc grzejnika. W sezonie grzewczym, zwłaszcza jeżeli na dworze są temperatury poniżej zera, w naszym pomieszczeniu może być chłodno. Wówczas powinniśmy zwiększyć jego moc. Jednak również należy to zrobić w przypadku, gdy przykładowo zmieniamy jego miejsce położenia. Taka sytuacja to między innymi przeniesienie grzejnika spod okna, na inną ścianę. Także powinniśmy zwiększyć jego moc, jeżeli przykładowo zwiększamy przeszklenie w naszym pomieszczeniu. Należy zdawać sobie sprawę z tego, iż to właśnie szyby w oknach generują najwięcej strat ciepła.
Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak dobrać grzejniki, aby były one właściwe dla naszego pomieszczenia. Nie jest to zadanie trudne wbrew powszechnie panującej opinii. Jednak musimy zdawać sobie sprawę z tego, iż wymaga ono pewnej dokładności, a przede wszystkim specjalistycznej wiedzy. Zatem jeżeli nie czujemy się dobrze w tej tematyce, o pomoc warto poprosić odpowiedniego fachowca. Obecnie wielu hydraulików w swojej ofercie posiada usługę instalacji grzejników. Ponadto zajmują się oni także ich odpowiednim doborem. Zatem warto skorzystać z usług wspomnianych fachowców, aby cieszyć się z odpowiedniej temperatury w naszym mieszkaniu.
Autor artykułu Artykuł został przygotowany przez firmę Usługi Hydrauliczne i Gazowe Dariusz Wyrzykowski oferującą usługi hydrauliczne i gazowe na terenie Warszawy. |