Mieszkania do wynajęcia cieszą się ogromnym zainteresowaniem zwłaszcza wśród osób, które jeszcze nie planują zakupu własnej nieruchomości. Mieszkań do wynajęcia co roku szukają całe rzesze studentów oraz osoby...
Mieszkania do wynajęcia cieszą się ogromnym zainteresowaniem zwłaszcza wśród osób, które jeszcze nie planują zakupu własnej nieruchomości. Mieszkań do wynajęcia co roku szukają całe rzesze studentów oraz osoby, które rozpoczynają pracę w stolicy Małopolski. Jeśli chodzi o mieszkania do wynajęcia Kraków na szczęście co roku dysponuje ich bardzo szerokim wyborem.
Aby móc jednak dobrze wynająć mieszkanie i spać spokojnie, każdy przyszły najemca powinien pamiętać o trzech podstawowych kwestiach. Jakich – o tym powiemy poniżej!
Wiele osób, zwłaszcza tych, które po raz pierwszy decydują na samodzielne wynajęcia mieszkania, zapomina o bardzo istotnej kwestii, a mianowicie o podpisaniu umowy najmu. Umowa taka powinna być koniecznie sporządzona w formie pisemnej oraz zwierać wszystkie istotne kwestie dotyczące wynajmowanego mieszkania. Posiadanie umowy to bezpieczeństwo zarówno dla wynajmującego, jak i najemcy. Warto więc zadbać o jej posiadanie bez względu na to, czy mieszkanie wynajmujemy od osoby znajomej, czy całkowicie dla nas obcej.
Każda umowa powinna zawierać takie podstawowe informacje, jak wysokość kwoty miesięcznego najmu (wraz z dodatkowymi opłatami), długość czasu trwania umowy, długość okresu wypowiedzenia oraz warunki użytkowania lokalu. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że właściciel nie będzie mógł żądać podwyższenia wysokości opłat za wynajem oraz wypowiedzieć nam umowy wcześniej niż jest to zapisane.
Z reguły właściciele mieszkań wymagają uregulowania płatności za wynajem na samym początku miesiąca. Jeśli jednak wypłatę dostajemy zwykle w innym terminie także i ten aspekt warto ustalić z właścicielem oraz zadbać o jego zapisanie w umowie. Dzięki temu będziemy wiedzieli, do kiedy musimy uregulować co miesięczne płatności, a właściciel nie będzie nas nękał telefonami lub nachodził w mieszkaniu oczekując płatności w innym terminie niż zostało to wcześniej ustalone.
Warto także dogadać się z właścicielem co do formy przekazywania pieniędzy. Najlepszym oraz najbezpieczniejszym dziś rozwiązaniem dla najemcy jest płatność za wynajem przelewem bankowym. Dzięki temu będziemy mieli zawsze pod ręką potwierdzenia regularnego opłacenia wynajmu. Każdy przelew powinien być także odpowiednio zatytułowany tak, aby nie było wątpliwości, że dotyczy on płatności za wynajem konkretnego mieszkania oraz miesiąca.
Wynajmując mieszkanie każdy najemca musi się liczyć z tym, że podczas jego zamieszkiwania może dojść do wystąpienia szkód i usterek wymagających naprawy. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie problemy związane z użytkowaniem mieszkania muszą być naprawione na koszt najemcy. Naprawa niektórych rodzajów usterek jest bowiem obowiązkiem właściciela mieszkania. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby na początku dogadać się z właścicielem oraz wspólnie ustalić, jakie usterki naprawiamy samodzielnie, a za których naprawę zapłaci właściciel. Jeśli jednak takich zapisów nie ma w umowie, wtedy chronią nas przepisy ustawy o ochronie praw lokatorów.
Według nich do obowiązków najemcy należy dbanie o mieszkanie oraz naprawa elementów, które uległy zniszczeniu lub uszkodzeniu w trakcie użytkowania mieszkania. Należą do nich m. in. naprawa tynków, konserwacja drzwi i okien oraz naprawa uszkodzonych mebli i sprzętu obecnego w lokalu. Z kolei obowiązkiem wynajmującego jest wymiana uszkodzonej stolarki, zużytych podłóg, tynków i ścian, wymiana grzejników oraz naprawa instalacji wodociągowej, gazowej, elektrycznej oraz grzewczej.
Z tego powodu, poszukując mieszkania do wynajęcia Kraków na Tabela Ofert warto skoncentrować się na mieszkaniach w dobrym stanie wizualnym oraz technicznym. Wynajmując taki lokal będziemy mieli bowiem większą pewność, że podczas jego użytkowania nie pojawią się problemy wymagające dodatkowych nakładów finansowych. Dla własnego bezpieczeństwa warto jednak zawrzeć w umowie szczegółowe zapisy dotyczące naprawy poszczególnych elementów oraz obowiązków najemcy i wynajmującego w tym zakresie.
Opracowanie według stanu prawnego na 01.01.1970 r.