Systemy RCP dopowiadają za kontrolę dostępu oraz umożliwiają automatyczne rozliczanie czasu pracy w firmie. Na czym opiera się ich działanie? Dlaczego warto wdrożyć tego typu rozwiązanie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
RCP to skrót odnoszący się do Systemów Rejestracji Czasu Pracy, które obejmują narzędzia pozwalające kontrolować wszystkie zdarzenia pracownicze w firmie (wejścia, wyjścia, przerwy, nieobecności). W jakim celu wdraża się RCP? Systemy kontroli dostępu są instalowane przede wszystkim po to, by efektywniej rozliczać czas pracy pracowników, a co za tym idzie naliczać im adekwatne wynagrodzenia. Systemy RCP są w stanie rozliczać wyjścia służbowe, czy rejestrować spóźnienia do pracy.
RCP to system, który sprawdzi się zarówno w małych, jak i dużych przedsiębiorstwach. W tych drugich może również odpowiadać za kontrolę dostępu do konkretnych pomieszczeń. Oznacza to, że system rozpoznaje uprawnienia danego pracownika i w zależności od ich rodzaju umożliwia mu wejście do danego pokoju, czy korytarza.
Działanie systemu RCP jest bardzo proste. Pracownik przy wejściu/wyjściu każdorazowo odbija swoją kartę przy specjalnym czytniku. Terminal rozpoznaje konkretną osobę i zapisuje dokładnie czas danego zdarzenia. Pracodawca ma możliwość wygenerowania raportów z RCP, które można dowolnie filtrować. Systemy RCP mogą kontrolować dostęp do pomieszczeń i ewidencjonować czas pracy poprzez:
• wpisywanie kodów PIN pracowników;
• zbliżenie imiennej karty do odpowiedniego czytnika;
• terminale obsługujące takie metody weryfikacji jak: odcisk palca, czy też geometria twarzy.
Na rynku dostępne są również urządzenia, które umożliwiają łączenie wyżej wymienionych metod, co sprawia, że każdy pracownik może używać sposobu, który jest dla niego wygodniejszy. Tego typu sprzęt zsynchronizowany jest również z czujnikiem otwarcia drzwi i steruje zamkiem elektromagnetycznym. Najwyższej jakości urządzenia w atrakcyjnych cenach dostępne są stronie: https://sklep-ecsystem.pl/category/kontrola-dostepu.
Niezbędny element RCP stanowi oprogramowanie, które umożliwia rejestrację konkretnych zdarzeń oraz generowanie raportów czasu pracy. Można je dowolnie sortować i zapisywać. Systemy umożliwiają również wydruk, co pozwala na przekazanie dokumentu do innego działu, czy przedstawienie go kierownikowi jednostki.
Wdrożenie systemu RCP w firmie przynosi wiele korzyści. Automatyczna rejestracja czasu pracy to rozwiązanie, które z powodzeniem stosowane jest w wielu branżach, ponieważ usprawnia m.in. pracę działów kadrowo-płacowych, czy HR. Ogromną zaletą tego typu systemu jest również jego skalowalność. Co kryje się pod tym sformułowaniem? Mówiąc prostym językiem RCP rośnie razem z firmą. System jest elastyczny, co oznacza, że wdrożenie można rozpocząć nawet od jednego, podstawowego punktu, by wraz z rozwojem firmy rozbudowywać instalację o kolejne bramki czy przejścia, dodając nowy sprzęt lub nawet oprogramowanie. Warto również wiedzieć, że rozbudowana sieć czytników rozlokowanych w halach produkcyjnych czy biurach (często wyposażona np. w dodatkowe bramki obrotowe lub przejścia typu tripod), umożliwia również m.in.:
Instalacja systemu RCP usprawnia procesy dotyczące rejestracji czasu pracy oraz umożliwia właściwe rozliczanie pracowników. Dodatkowo odpowiada również za kontrolę dostępu, co zwiększa poziom bezpieczeństwa w firmie. Z psychologicznego punktu widzenia RCP mobilizuje pracowników do punktualności, ponieważ starają się oni unikać spóźnień, jeśli wiedzą, że każde tego typu zdarzenie zostanie zarejestrowane.