Obecnie dostępne butle gazowe są bezpieczne. Niestety, większość wypadków związanych z gazem propan-butan jest konsekwencją braku wiedzy dotyczącej obsługi butli i urządzeń gazowych, a także eksploatacji zużytych, uszkodzonych urządzeń gazowych i instalacji. W takich sytuacjach może dojść do ulatniania się gazu – jak należy wtedy postępować?
W Polsce co jakiś czas słyszymy o wybuchających butlach z gazem. Najczęściej takie wypadki mają miejsce w domach i mieszkaniach, w których wykorzystuje się urządzenia gazowe – kuchenki gazowe przede wszystkim.
Jak już wspomnieliśmy, główną przyczyną ulatniania się gazu, co może prowadzić do wypadków, jest zły stan techniczny butli – jeżeli jest ona pordzewiała, odrapana, ma poszarpaną uszczelkę na zaworze, w takiej sytuacji nie powinna być zamontowana. Takie butle jednak często można znaleźć w sprzedaży, ponieważ handlarze liczą na maksymalne oszczędności.
Również problemem może być nieszczelna instalacja gazowa, na przykład niedokładne podłączenie butli, stary i podniszczony wąż – należy wymieniać go co kilka lat, nawet jeżeli nadal wygląda dobrze.
Przy ulatnianiu się gazu trzeba:
Aby przeciwdziałać wypadkom w wyniku ulatniającego się gazu, każda butla gazowa 11kg oraz butla mniejsza lub większa jest napełniana gazem aromatyzowanym, dlatego przy braku szczelności można wyczuć gaz. Nie warto jednak polegać tylko i wyłącznie na swoim zmyśle powonienia. Warto za każdym razem dokładnie montować butlę i co rok sprawdzać stan instalacji gazowej.
Również dla pełnego bezpieczeństwa można zaopatrzyć się w specjalne czujniki gazu. Umieszczone przy butli i kuchence gazowej będą wszczynały alarm wtedy, gdy w powietrzu znajdzie się zbyt duża ilość ulatniającego się gazu.