Izolacja termiczna nowo powstałego budynku to jeden z ważniejszych elementów prac budowlanych. Montaż ocieplenia jest z założenia wpisany w proces konstrukcji domu. Niekiedy istnieje jednak konieczność docieplenia już istniejących budynków, co wymaga dodatkowo załatwienia kilku spraw natury formalnej. Sprawdź, jak przygotować się do ocieplenia domu krok po kroku.
Budując nowy dom od podstaw posiadamy pozwolenie na budowę, tak więc przeprowadzenie prac ociepleniowych nie wymaga załatwiania żadnych dodatkowych spraw formalnych. Jeśli natomiast chcemy docieplić budynek już istniejący, konieczne będzie uzyskanie odpowiednich zezwoleń. Kroki, jakie należy podjąć, uzależnione są od wysokości domu. W przypadku obiektu nie przekraczającego wysokości 12 metrów, wystarczy zgłoszenie o planowanych pracach remontowych. Wyższe budynki wymagają uzyskania pozwolenia na budowę. W pierwszym przypadku potrzebny jest tylko odpowiedni wniosek (w którym określona zostanie metoda przeprowadzenia planowanych prac remontowych) oraz oświadczenie o tytule prawnym do dysponowania gruntem. Drugi przypadek wymaga nieco więcej czasu i zachodu. Załatwienie spraw formalnych jest jednak konieczne do podjęcia prac przy ponownym ociepleniu budynku.
Po zgłoszeniu prac, lub też uzyskaniu pozwolenia na budowę, przychodzi czas na zakupy. Wizytę w sklepie budowlanym poprzedzać powinno dokładne zapoznanie się z różnymi rodzajami materiałów, ich parametrami oraz wymogami. Poszczególne elementy ocieplenia dobrać należy tak, aby tworzyły spójny, współgrający system. Dlatego też warto kierować się wskazaniami producentów oraz zasięgnąć porady u specjalistów. Po wybraniu odpowiednich dla naszego domu materiałów budowlanych możemy przystąpić do przygotowania budynku.
Najczęstszym błędem podczas docieplania budynku jest niewystarczające zabezpieczenie elementów, które ulec mogą uszkodzeniu lub zabrudzeniu. Okna i drzwi należy szczelnie okleić folią, pamiętając nie tylko o szybach, ale także o framugach. Dzięki temu unikniemy ich pracochłonnego czyszczenia z zastygłej zaprawy lub masy klejowej. Warto też rozstawić stabilne, solidne rusztowanie, które uczyni pracę nie tylko łatwiejszą, ale przede wszystkim bezpieczniejszą; rusztowanie osłonić można dodatkowo siatką, która zabezpieczy powierzchnię ścian przed nadmiernym nasłonecznieniem bądź wiatrem. Pozwoli to na równomierne wysychanie nakładanych przez nas warstw. Przed rozpoczęciem montażu płyt warto oczyścić ściany zewnętrzne budynku z pyłu i kurzu. Na dobrą przyczepność kleju wpływ ma także faktura powierzchni - powinna być gładka i starannie wyrównana. Ważnym elementem przygotowania ścian do montażu ocieplenia jest także pozbycie się wszelkiego rodzaju wykwitów, pleśni i grzybów. Do tego celu należy zastosować odpowiednie środki, tak aby uniemożliwić ich rozwój wewnątrz remontowanej elewacji. Tak przygotowani możemy przejść do kolejnych etapów ocieplania budynku.
Ocieplenie budynku powinno zostać poprzedzone zgłoszeniem prac remontowych i uzyskaniem stosownych pozwoleń. Ważne jest też zapoznanie się ze specyfiką różnego rodzaju materiałów dostępnych na rynku. Ostatnim krokiem przygotowawczym jest oczyszczenie powierzchni ścian oraz zabezpieczenie okien i drzwi - tak przygotowani możemy rozpocząć montaż płyt termoizolacyjnych.
Więcej porad ekspertów znajdziesz na stronie http://www.castorama.pl/inspiracje-i-porady/budowa/cegly-bloczki-i-pustaki/jak-ograniczyc-ucieczke-ciepla-i-ocieplic-nadproze.html.