Planując budowę domu warto wykorzystać proste sposoby na poprawę parametrów budynku związanych z energooszczędnością. Jednym z podstawowych rozwiązań jeszcze na etapie projektowania jest odpowiednie rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń względem siebie i przede wszystkim względem stron świata. Aby zrobić to rozsądnie, warto poznać kilka podstawowych zasad, które wykorzystuje się projektując budynki energooszczędne, chodzi o tzw. strefowy układ pomieszczeń, czyli umieszczanie obok siebie tych lokali, które mając zbliżoną funkcjonalność, wymagają podobnych rozwiązań np. takich samych instalacji, zbliżonej temperatury i naturalnego światła. Oferowane obecnie gotowe projekty domów w większości przypadków są przygotowywane, uwzględniając takie potrzeby i dbając o energooszczędność budynków.
Pomieszczenia zimne
Wszystkie pomieszczenia niewymagające ogrzewania, oraz takie, w których może panować niższa temperatura, jak np. spiżarnie, schowki, garaże czy nawet łazienki powinny być umieszczane po stronie północnej budynku, ewentualnie wschodniej, aby wykorzystać mniejsze nasłonecznienie, nie nagrzewając tych miejsc naturalnym światłem. Planując rozmieszczenie takich pomieszczeń warto zwrócić uwagę na to, aby pokoje o podobnej funkcji sąsiadowały ze sobą – były obok siebie lub nad sobą, dotyczy to np. łazienek, pralni, kotłowni, czy spiżarni. Warto zwrócić też uwagę czy pomieszczenia w budynku zostały zaprojektowane tak, aby umożliwić przepływ ciepła od najzimniejszego do najcieplejszego, czyli np. od nieogrzewanego garażu i pomieszczeń gospodarczych do ogrzewanej części ze strefą dzienną. Dzięki strefowaniu udaje się ograniczać straty ciepła z budynku, ale też nie nagrzewać nadmiernie tych pomieszczeń, które z założenia powinny być chłodniejsze. Prawie wszystkie projekty domów z użytkowym poddaszem gwarantują właśnie taki układ pomieszczeń, sytuując całą strefę nocną na górnej kondygnacji.
Strefa ciepła na dzień i na noc
Pomieszczenia należące do strefy dziennej warto zaplanować po stronie południowej bądź zachodniej, zwykle od ogrodu. Salon, czy domowa biblioteka z wyjściem na taras umieszczone po słonecznej stronie domu latem zapewnią możliwość czerpania z dobrej pogody, a zimą dostarczą dodatkową porcję światła słonecznego, które jest szczególnie cenne, gdy jest go mało. Podobnie rzecz ma się z sypialniami, które nawet lokowane na piętrze, warto przewidzieć po lepiej nasłonecznionej stronie, gdyż od północy czy nawet wschodu lepiej będzie mieć łazienki i garderoby. Warto również zastosować odpowiednią izolację – zarówno całego budynku, jak i konkretnych pomieszczeń, w zależności od potrzeb i wymagań cieplnych, jakie stawiamy konkretnym pokojom; jest to szczególnie istotne dla pomieszczeń ulokowanych na poddaszu, źle ocieplony strych sprawi, że zimą będzie zimno, a latem zbyt ciepło. Podobny wpływ na temperaturę wewnątrz domu ma usytuowanie i wielkość otworów okiennych i drzwiowych, które powinny być większe od południa i zachodu i dużo mniejsze od północy i wschodu. W przypadku dużych przeszkleń na elewacjach ogrodowych warto zastanowić się nad montażem rolet zewnętrznych. Szukając rozwiązania dla siebie lepiej stawiać na projekty domów, które oferują takie rozwiązania już w dokumentacji, bez konieczności dodatkowego doprojektowywania rolet. To kolejny element, pomagający regulować dopływ światła słonecznego i dodatkowo zabezpieczający przed stratami energii z budynku. Warto o to zadbać, aby niepotrzebnie nie tracić ciepła.