• Strona główna
  • Lista artyku��w
  • Jak wybrać projekt domu?
  • Artykuďż˝y

    Jak wybrać projekt domu?

    Realizację marzenia o posiadaniu własnego domu trzeba zacząć od etapu planowania budowy. Każdy inwestor stawia sobie szereg pytań, a także boryka się z problemami dotyczącymi wyboru odpowiedniej działki i projektu spełniającego wszystkie oczekiwania. Przy wyjaśnianiu nurtujących kwestii warto zasięgnąć opinii eksperta. O tym, czym należy kierować się przy planowaniu budowy wymarzonego domu i na jakie elementy zwrócić szczególną uwagę opowiada architekt Katarzyna Braun-Szulc
    z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG.

    Ustalenia wstępne

    Już na etapie wyboru działki warto wstępnie określić jaki dom będzie dla nas najbardziej odpowiedni. Pod uwagę należy wziąć kilka czynników. Przede wszystkim musimy przeanalizować nasze możliwości finansowe, określić rodzaj zabudowy (wolnostojący, szeregowy, bliźniak) oraz sprecyzować wymagania funkcjonalne pod względem ilości i układu pomieszczeń. Należy także określić nasze gusta estetyczne, czyli ustalić jakie domy podobają nam się najbardziej. W tym celu warto przejrzeć internetowe lub papierowe katalogi projektów domów, zapoznać się z prasą budowlaną i wnętrzarską oraz wybrać się na spacer na osiedle domków jednorodzinnych. Taki wstępny rekonesans pomoże nam uniknąć późniejszych nieporozumień związanych z zakupem za małej lub zbyt wąskiej działki. Posesja o niewielkich rozmiarach może uniemożliwić zbudowanie wymarzonego parterowego domu lub domu z przewidzianym rozległym tarasem przechodzącym płynnie w obszerny ogród.

    Ograniczenia formalne

    Niestety, nawet przestrzenna działka nie oznacza, że będziemy mogli wybudować na niej dowolną posiadłość. Może się zdarzyć, że warunki zabudowy i zagospodarowania terenu, wydane przez Urząd Miasta lub Urząd Gminy, zmodyfikują naszą wizję domu. Sprawdzenie warunków zabudowy jest sprawą pierwszorzędną, ponieważ zawarte w nich wytyczne definiują kryteria, które musi spełnić przyszły dom. Ustalenia z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzja o warunkach zabudowy określają min. wysokość i szerokość budynku, układ kalenicy (najwyższego poziomego elementu dachu), geometrię, kształt i kąt nachylenia dachu, a także rodzaj i ilość kondygnacji - wyjaśnia architekt Katarzyna Braun-Szulc z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG.

    Typ domu

    Gdy poznamy już warunki zabudowy możemy rozpocząć intensywne poszukiwania projektu. Do najistotniejszych kwestii należy wybór rodzaju domu, czyli określenie czy ma to być dom parterowy, piętrowy, czy może z użytkowym poddaszem. Na tym etapie warto też zdecydować, czy nasz projekt powinien zawierać garaż, a jeśli tak, ustalić jego gabaryty i przeznaczenie. Należy także zastanowić się nad budową piwnicy lub zagospodarowaniem niewielkiego strychu. Oczywiście, musimy dopasować rozwiązania funkcjonalne do trybu życia naszej rodziny - określić niezbędną ilość sypialni i łazienek, rozważyć konieczność wydzielenia osobnego pomieszczenia na gabinet, garderobę, dodatkowe pomieszczenie gospodarcze lub pokój dla gości. Istotną sprawą jest także wielkość kotłowni, szczególnie jeżeli planujemy ogrzewanie na paliwo stałe.

    Usytuowanie na działce

    Ważna jest odpowiednia orientacja domu względem stron świata. Kwestię umiejscowienia budynku na posesji ułatwia fakt, że każdy projekt gotowy można zakupić w lustrzanym odbiciu. W naszej strefie klimatycznej dostęp do światła dziennego jest ograniczony przez sporą część roku. Trzeba pamiętać, że odpowiednie oświetlenie domu, pozwoli nie tylko na oszczędność energii elektrycznej, ale także pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie i samopoczucie. Pomieszczenia zorientowane na południe i zachód będą najcieplejsze, i najlepiej doświetlone, z kolei te umieszczone po stronie północnej – najchłodniejsze – podpowiada architekt Katarzyna Braun-Szulc. Dlatego warto tak ustawić budynek, aby garaż i pomieszczenia gospodarcze znajdowały się po stronie północnej. Reszta w zasadzie zależy od potrzeb inwestora – jeśli ktoś ceni siebie poranne słońce zaglądające do sypialni, powinien ulokować ją po stronie wschodniej. Dla osób lubiących dłużej pospać bardziej komfortowa będzie sypialnia po stronie zachodniej. Warto pamiętać, że położenie domu względem stron świata jest bardzo istotne przy stosowaniu instalacji solarnych.

    Układ funkcjonalny

    Następnym krokiem będzie sprecyzowanie oczekiwań dotyczących wyglądu zewnętrznego naszego domu, czyli określenie technologii, materiałów i stylu elewacji. Możemy wybierać miedzy wykończeniem w duchu nowoczesnym lub tradycyjnym, czy też stylizowanym na konkretną estetykę np. austriacką czy góralską. Należy również pamiętać, że wygląd zewnętrzny budynku zależy od inwestora, ponieważ to on dobiera odpowiednią kolorystykę oraz materiały i detale wykończeniowe. Z tego powodu nie należy od razu rezygnować z projektu domu, który odpowiada nam pod względem funkcjonalnym, a nie spełnia naszych wymagań estetycznych.

     

    Technologia budowy

    Obecnie na rynku budowlanym dostępnych jest coraz więcej technologii budowy domu, co pozwala wybierać miedzy różnymi rozwiązaniami. Możemy zdecydować się na wybudowanie domu w tradycyjnej technologii murowej albo na konstrukcję szkieletową drewnianą lub stalową. W ostatnich czasach wielu inwestorów decyduje się na dom z elementów prefabrykowanych lub na dom z bali - podpowiada architekt Katarzyna Braun-Szulc Jednocześnie powinniśmy zadbać o możliwość zastosowania w naszym domu rozwiązań energooszczędnych, takich jak: wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła, pompa ciepła lub kocioł kondensacyjny, kolektory słoneczne do ogrzewania wody użytkowej, ogniwa fotowoltaiczne zmieniające energię słoneczną w elektryczną czy system odzysku wody deszczowej. Inwestorzy powinni mieć świadomość, że energooszczędny budynek to dom tańszy w eksploatacji a wszelkie obciążające budżet rozwiązania techniczne mogą być wprowadzane etapami w kolejnych latach. Należy tylko na etapie projektu przewidzieć ich funkcjonowanie i lokalizację – radzi architekt z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG.

    Na co zwrócić szczególna uwagę?

    Ostatnia rzecz o której powinniśmy pamiętać, to możliwość wprowadzenia zmian w projektach gotowych. W ten łatwy sposób można dostosować je do indywidualnych wymagań inwestora. To ciekawe i bardzo korzystne rozwiązanie, szczególnie gdy projekt gotowy spełnia większość naszych oczekiwań. Wprowadzając niewielkie zmiany można dostosować projekt do potrzeb, trybu życia i zajęć domowników, a tym samym stworzyć projekt domu swoich marzeń – podsumowuje architekt Katarzyna Braun-Szulc z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG.



    Artykuł opracowany przez
    Archipelag Group






    Biura rachunkowe


    Warsztaty samochodowe