Kiedy zdecydujemy się na zakup paneli podłogowych, pozostaje jeszcze jedna, bardzo istotna kwestia – montaż. Najczęściej zatrudniamy do tego fachowców, choć tak naprawdę moglibyśmy ułożyć panele samodzielnie. Jak zatem kłaść panele podłogowe krok po kroku?
Po pierwsze, jeśli mamy zamiar samodzielnie montować panele podłogowe, należy oczywiście przygotować odpowiednie narzędzia. Należą do nich: taśma do mierzenia, ołówek techniczny, dobijak, specjalne klocki, dzięki którym uzyskamy odpowiedni dystans między panelami, a także wkrętarka, młotek, pianka podłogowa (którą umieścimy pod panelami) czy folia paroizolacyjna. Co należy wiedzieć przed rozpoczęciem montażu? Po pierwsze, warto wiedzieć, jak rozplanować panele na podłodze; najlepiej układać je prostopadle do okna. W ten sposób światło nie będzie oświetlać i uwydatniać dłuższych łączeń, tylko te krótsze, co znacząco wpływa na estetykę. Warto również wcześniej dobrać panele, które mają leżeć obok siebie, pod względem kolorystycznym; bardzo często słoje na panelach mają różne położenie i barwę, dlatego dobrze, by przed przystąpieniem do pracy wiadomo było, jaki układ będzie najlepszy.
Na powierzchni, na której planujemy położyć panele, musimy rozłożyć najpierw folię paroizolacyjną. Jest to bardzo ważne, bo w ten sposób chronimy panele przed ewentualną wilgocią. Musimy o to zadbać szczególnie w miejscach, gdzie podłoga nie jest do końca równa; zaleca się jednak, by przed położeniem paneli ją wyrównać. Po rozłożeniu folii nakładamy piankę podłogową. Jak układamy panele? Pierwszy rząd kładziemy prostopadle do okna - panele łączymy ze sobą, unosząc lekko dane elementy, a następnie zatrzaskując je ze sobą. Warto na koniec użyć tzw. dobijaka, dzięki któremu upewnimy się, że panele leżą prawidłowo. W momencie, gdy zostanie nam trochę miejsca, docinamy odpowiedni fragment przy pomocy pilarki lub wyrzynarki; przed cięciem koniecznie należy precyzyjnie wymierzyć dany kawałek.
Po położeniu całego rzędu paneli, czas na kolejne. Możemy zacząć układać kolejny rząd albo od pozostałego po wcześniejszym odcięciu fragmentu, albo też od nowego panelu. Pierwsza opcja pozwala nam zdecydowanie zaoszczędzić, jednak warto pamiętać, że wtedy może nie zachwycać estetyką wykonania, szczególnie, jeśli panele nie zostaną do siebie idealnie dopasowane. Niezależnie od tego, które rozwiązanie wybierzemy, postępujemy analogicznie jak w przypadku pierwszego rzędu. Problematyczne może okazać się jedynie ułożenie ostatniego rzędu; należy przy tym pamiętać o odpowiednich docięciach. Na końcu warto zamontować listwy maskujące przy ścianach, dzięki czemu nie do końca estetyczne krawędzie czy docięcia nie będą widoczne.
Montaż paneli podłogowych wcale nie musi być trudny; większość narzędzi, które przydadzą nam się podczas pracy, posiadamy w domu. Przy układaniu paneli ważna jest precyzja – inaczej panele będą wyglądać nieestetycznie, a podłoga nie będzie stabilna. Więcej na temat tego, jak położyć podłogę, dowiesz się z porad Castoramy.