Montaż ciągu instalacyjnego zawsze powinien być przeprowadzany z wykorzystaniem odpowiednich technik i elementów. W wielu przypadkach długie korytarze rur biegnących równolegle do ścian muszą być instalowane w niesprzyjających środowiskach, co stanowi dodatkowe utrudnienie. Nie każdy ciąg instalacyjny da się również obudować, ze względu na specyficzne przepisy prawa budowlanego. Z tego względu warto zadbać o solidne i bezpieczne mocowania dla rur, które zostaną wykorzystane w danej konstrukcji.
W trudnych środowiskach konieczne jest zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa ciągów instalacyjnych. Jeżeli w rurach doprowadzających niebezpieczne media dojdzie do rozszczelnienia, ulatniające się substancje mogą gromadzić się wewnątrz ściany lub nad sufitem podwieszanym. W takim przypadku zwiększa się ryzyko wybuchu, którego konsekwencjami będzie zagrożenie zdrowia pracowników, zniszczenie wyposażenia oraz wiele innych strat. Szczególnie trudne warunki występują w zakładach chemicznych, rafineriach czy obiektach energetyki, a także budynkach dysponujących infrastrukturą podziemną na rozległych torfowiskach i dolinach rzek. Z tego względu bardzo duże znaczenie ma odpowiednio dobrane mocowanie rur, wywierające kluczowy wpływ na funkcjonowanie całego ciągu instalacyjnego. Systemy zamocowań rurociągów muszą się wyróżniać wysoką jakością, aby zapewnić skuteczne wsparcie dla elementów oraz poprawić ich stabilność.
Prawidłowo dopasowane mocowanie rur do ściany lub stropu pozwala na ich stabilne przytwierdzenie. Do każdego ciągu instalacyjnego trzeba bardzo starannie dobierać każdą obejmę czy uchwyt do mocowania rur pod kątem parametrów, a także pamiętać o umiejętnym rozmieszczeniu punktów podparcia. Do usztywnienia całej instalacji służą punkty stałe PS, stosowane między zmianami w jej przebiegu. Ich wykorzystanie jest niezbędne w obszarach, które wymagają zapewnienia stabilności rury oraz uniemożliwienia jej ruchu w żadnym kierunku. Niezbędne będzie też mocowanie rur stalowych w użyciem podpór przesuwnych PP, pozwalających na ograniczenie ruchu poprzecznego przewodów przy jednoczesnym umożliwieniu jej przesuwu w kierunku wzdłużnym. Takie systemy zamocowań sprawią, że ciąg instalacyjny będzie funkcjonował prawidłowo i niezależnie od ulegających zmianom obciążeń termicznych oraz mechanicznych.
miejsce na photo1
Wysokiej jakości systemy zamocowań rurociągów znaleźć można w asortymencie firmy Sika. W ofercie dostępne są różne obejmy i uchwyty do rur w formie zestawów już wstępnie zmontowanych, co pozostaje nie bez znaczenia dla przyspieszenia i ułatwienia prac montażowych. Poszczególne elementy powalają na stworzenie bardzo stabilnego podparcia dla ciągu instalacyjnego, który musi być zamontowany w trudnym środowisku. Na uwagę zasługuje np. uchwyt do mocowania rur stalowych ze stali nierdzewnej, dedykowany przewodom wentylacyjnym. Przydatna może się okazać również obejma z warstwą izolacyjną, przeznaczona dla rur chłodniczych i zabezpieczająca przed powstawaniem mostków termicznych. Pianka poliuretanowa działa nie tylko w sposób termoizolacyjny i wyciszający, ale też może wyrównać ewentualne nierówności.
Wszystkie produkty przeznaczone do montażu ciągu instalacyjnego w trudnym środowisku muszą odznaczać się wysoką jakością wykonania, zapewniającą pożądaną stabilność całego układu. Nie bez znaczenia pozostaje prostota ich montażu, która znacząco ułatwia realizację prac. Wszystkie wykorzystywane komponenty powinny być poddawane odpowiednim kontrolom jeszcze na etapie ich produkcji, aby gwarantowały wysoką trwałość i niezawodność tworzonych konstrukcji. Istotne są zwłaszcza testy przeprowadzane przez zewnętrznych specjalistów. Certyfikaty uzyskane dzięki wykonanym badaniom mogą w znaczący sposób potwierdzić jakość produktów, co ma szczególne znaczenie dla efektywnego montażu ciągu instalacyjnego oraz jego bezpiecznej eksploatacji w trudnych warunkach środowiskowych.
Opracowanie według stanu prawnego na 01.01.1970 r.