Wiosna nadchodzi wielkimi krokami. Oczami wyobraźni już urządzamy swój ogród, porządkujemy go i przygotowujemy do pierwszego spotkania przy grillu. To świetny czas, by przemyśleć, w jaki sposób dobrać oświetlenie zewnętrzne do ogrodu. Na co zwrócić uwagę? Jakie lampy będą odpowiednie, trwałe i odporne na warunki atmosferyczne? Sprawdźmy!
Oświetlenie zewnętrzne nie jest obowiązkowe w ogrodzie i przydomowej przestrzeni, jednak spełnia bardzo ważne funkcje. Nie rezygnujmy z niego, bo dzięki niemu możemy liczyć na komfortowe i bezpieczne poruszanie się po wszystkich ścieżkach ogrodowych, a także podkreślenie charakteru przydomowej przestrzeni. Co więcej, światło – odpowiednio dobrane – może być włączane automatycznie po zmroku i o określonych porach pod nieobecność domowników. To zaś oznacza, że posesja staje się zdecydowanie mniej atrakcyjna dla potencjalnych intruzów.
W pierwszej kolejności warto pomyśleć o instalacji lamp, które znajdą się przy wszystkich ścieżkach ogrodowych. Pozwolą one na komfortowe poruszanie się domowników i gości w przestrzeni zewnętrznej, także po zmroku. Odpowiednie modele takich lamp można znaleźć w sklepie https://azzardo.com.pl/.
Do wyboru są różne konstrukcje, dzięki czemu produkt łatwo dopasować zarówno do miejsca, w którym ma się znaleźć, gustu domowników, a także aranżacji zielonej przestrzeni.
Można się zdecydować na latarenki, słupki oświetleniowe bądź LED-owe punkty wbudowane w podłoże. Każda z tych opcji jest praktyczna i estetyczna, a do tego pozwala na indywidualny dobór barwy światła, ponadto sposób sterowania oświetleniem.
Zarówno w okolicach garażu, ale i na ścieżkach głównych, np. prowadzącej od furtki do wejścia do domu, warto umieścić lampy najazdowe. Są one odporne na nacisk, doskonale oświetlają, nie poddają się działaniu czynników zewnętrznych, zachowują również swoje walory nawet przez jakiś czas pozostawania pod wodą. Montuje się je na równi z podłożem, co oznacza, że nie przeszkadzają w poruszaniu się po ścieżkach czy podjeździe.
Zanim zdecydujemy się na konkretne modele lamp zewnętrznych należy pamiętać o zaplanowaniu przebiegu instalacji elektrycznej. Najlepiej zrobić to na etapie projektowania domu bądź realizowanej przebudowy czy też zmian dokonywanych w przestrzeni zewnętrznej. W późniejszym czasie wykonanie odpowiednich podłączeń, instalacja gniazdek czy innych niezbędnych elementów jest możliwa, jednak czasochłonna i bardziej kosztowna.
Należy również pamiętać o tym, aby oświetlenie zewnętrzne charakteryzowało się wysokim parametrem IP, który informuje o wodoszczelności i odporności na wnikanie zanieczyszczeń.
Skoro pomału przygotowujemy się do wiosny, zadbajmy również o przestrzeń zewnętrzną. Poszukajmy lamp, dzięki którym będzie ona przyjazna, estetyczna i komfortowa w codziennym użytkowaniu.