Na ogrzewaniu podłogowym najlepiej sprawdzają się płytki ceramiczne i kamień naturalny. Nie znaczy to jednak, że inne materiały podłogowe nie nadają się do pokrycia takiej podłogi. W obecnym czasie istnieją już na rynku różne rodzaje materiałów, które można wykorzystać do pokrycia ogrzewanej podłogi.
Decyzję o wyborze rodzaju posadzki, gdy wykonujemy ogrzewanie podłogowe, trzeba podporządkować spełnieniu przez nią dwóch warunków. Pierwszy to zdolność do dobrego przewodzenia ciepła. Drugi – elementy posadzki nie mogą ulegać odkształceniom pod wpływem dużych zmian temperatury. Oczywiście, oba te warunki najlepiej spełniają płytki ceramiczne i kamienne, dlatego uznawane są za najlepsze materiały posadzkowe do pomieszczeń, w których ogrzewanie podłogowe jest głównym źródłem ciepła.
Zalety ogrzewania podłogowego
Podłogi ceramiczne i kamienne
Podłogi tego typu (terakota, gres, kamień naturalny itp.) są najlepsze, bo to materiały dobrze przewodzące i oddające ciepło. Ważną zaletą jest też to, że podłogę można zainstalować w już istniejącym mieszkaniu na płytkach ceramicznych. W takim przypadku naklejamy na nie maty grzejne przy pomocy specjalnego termoplastycznego kleju, w którym są praktycznie zatopione. Na tak ułożone maty można położyć nowe płytki podłogowe. Podłączenie mat elektrycznych należy zlecić uprawnionemu elektrykowi – powinny one być bezwzględnie uziemione.
Panele podłogowe
Sprawdzają się gorzej, bo słabiej przewodzą ciepło. Charakteryzują się również niską odpornością na znaczne i szybkie wahania temperatury. Z tych powodów ogrzewanie podłóg panelowych jest zadaniem wymagającym specjalnego rozwiązania – nie można w tym przypadku zastosować tradycyjnych systemów ogrzewania wysokotemperaturowego. Właściwe rozwiązanie polega na równomiernym i powolnym podniesieniu temperatury na powierzchni podłogi. Pod podłogami tego rodzaju sprawdzają się np. maty grzejne. Jednak i one nie mogą osiągać temperatury wyższej niż 28–31°C, tak aby temperatura na powierzchni paneli osiągała temperaturę od 22–24°C. Eksperci twierdzą, że sterowanie ogrzewaniem podłogowym z panelami na posadzce jest trudne z powodu dużej bezwładności paneli.
Bardzo ważne jest staranne, zgodne z instrukcją wykonanie instalacji ogrzewania podłogi panelowej. Należy też pamiętać, aby panele były przeznaczone do takiego rodzaju ogrzewania. Bezwzględnie przed zakupem należy o tym porozmawiać ze sprzedawcą.
Deski podłogowe i parkiety
Na podłodze w której jest ogrzewanie podłogowe można ułożyć drewnianą posadzkę, ale takie rozwiązanie ma sens wtedy, gdy ciepło podłogi ma zapewnić mieszkańcom komfort, a nie stanowić ogrzewanie pomieszczenia. Ale nawet w takiej sytuacji, układając drewnianą posadzkę, trzeba spełnić szereg wymogów. Po pierwsze, należy wybrać odpowiednie drewno. Tylko odpowiednie gatunki drewna gwarantują, że posadzka nie będzie oszpecona szerokimi szczelinami. Mimo to, drewno na ogrzewanej podłodze wydaje się być najgorszym wyborem, bo nie dość, że słabo przewodzi, to jeszcze wymaga ograniczenia maksymalnej mocy grzewczej ogrzewania podłogowego do 60–80 W/m2. Należy również pamiętać, że temperatura pod podłogą drewnianą nie powinna przekraczać 26°C. Dlatego ten rodzaj podłóg na ogrzewaniu podłogowym sprawdza się w budynkach o bardzo dobrej izolacyjności cieplnej. Ogrzewanie podłogowe dla podłóg drewnianych może być zainstalowane tylko wtedy, gdy producent podłogi dopuszcza jej montaż na ogrzewaniu podłogowym. Zdaniem fachowców na ogrzewanie podłogowe można położyć dobrze wysuszone drewno egzotyczne. Może to być dąb, merbau, iroko, doussie albo tek – czyli gatunki drewna o małym skurczu i długim czasie osiągania równowagi higroskopijnej. Niektórzy z producentów polecają na ogrzewanie podłogowe deski trójwarstwowe, które można montować na wszystkich typach ogrzewania w dwóch opcjach pływająco lub na klej. Dzięki budowie krzyżowej taka deska nie będzie się paczyć, wyginać ani pękać, co mogłoby się dziać z parkietem. Jeśli ktoś mimo wszystko chce wykonać podłogę z parkietu, to nie powinien być on grubszy niż 8-10 mm i najlepiej aby był to parkiet dwuwarstwowy, w postaci pojedynczych klepek.
Wykładziny podłogowe
Należy również pamiętać, że ogrzewanej podłogi nie można przykrywać żadnymi materiałami mogącymi zablokować odprowadzanie ciepła (np. grube materace, grube dywany itp.) gdyż może to doprowadzić do przegrzania się podłogi, a w konsekwencji do uszkodzenia elementu grzejnego. Jeszcze do niedawna zdecydowanie odradzano krycie ogrzewanych podłóg wykładzinami. Obecnie jednak można znaleźć na rynku wykładziny, których producenci dopuszczają ich montaż na ogrzewanych podłogach. Wybranie takiego wariantu powinno być jednak poprzedzone wnikliwą analizą opisu produktu i wyraźnym dopuszczeniem przez producenta do jego układania na ogrzewanej podłodze.