• Strona główna
  • Lista artyku��w
  • Projekty domów dla rodzin z małymi dziećmi
  • Artykuďż˝y

    Projekty domów dla rodzin z małymi dziećmi

    Marzeniem większości młodych małżeństw jest znalezienie komfortowej przestrzeni do życia, która stanie się idealnym miejscem do założenia rodziny i wychowania potomstwa. Funkcjonalność przyszłego domu powinna zapewnić bezpieczeństwo najmłodszym oraz zagwarantować codzienną wygodę dorosłym mieszkańcom domu. O tym, czym kierować się podczas wyboru projektu wymarzonego domu oraz jak zaplanować układ pomieszczeń opowiada architekt Wojciech Szczepański z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG.

    Dom czy mieszkanie?

    Młodzi ludzie często stają przed wyborem – mieszkanie w mieście czy dom jednorodzinny otoczony ogrodem? Mieszkanie w centrum miasta to dobre rozwiązanie dla bezdzietnej pary, prowadzącej aktywne życie kulturalne i towarzyskie. Jednak, mając na uwadze komfort życia rodzinnego, warto zdecydować się na budowę domu położonego w otoczeniu gwarantującym spokój i bezpieczeństwo, które będzie jednocześnie miejscem zapewniającym bliskość infrastruktury. Posiadanie domu z ogrodem oznacza korzyści, jakich nigdy nie przyniesie zakup mieszkania – błogi spokój, bliskość natury, przestronne pomieszczenia, brak uciążliwej obecności sąsiadów i ograniczenie hałasów w nocy. Dysponując domem można zapomnieć o codziennym nerwowym poszukiwaniu miejsca parkingowego oraz o konieczności dostosowywania się do reguł panujących w danej wspólnocie osiedlowej. Posiadanie ogrodu umożliwia zaplanowanie bezpiecznej przestrzeni do zabawy dla małych dzieci oraz zapewnia komfortowe warunki dla posiadania zwierząt domowych. Ogród stwarza również szeroki wachlarz możliwości spędzania wolnego czasu – od swobodnego relaksu z książką w ręce do urządzania kinderbali oraz letnich przyjęć dla rodziny i znajomych. Jednak, aby przyszły dom był wygodny i użyteczny należy dokładnie przemyśleć jego funkcjonalność i szczegółowo przeanalizować potrzeby wszystkich mieszkańców.

     

    Jeden poziom

    Idealny dom powinien zapewnić wygodę i bezpieczeństwo maluchom, natomiast rodzicom ułatwić sprawowanie nad nimi opieki oraz umożliwić wykonywanie pozostałych obowiązków. Dla rodzin posiadających małe dzieci najwygodniejsze są domy parterowe – na jednej kondygnacji łatwiej jest zapewnić bezpieczeństwo oraz kontrolować to, co robią dzieci. Ograniczenie liczby schodów zmniejsza też ryzyko wypadków, którym mogą ulec dzieci, szczególnie podczas nauki chodzenia. Warto również pamiętać o wyrównaniu różnic poziomów między poszczególnymi pomieszczeniami oraz o likwidacji progów – podpowiada architekt Wojciech Szczepański.

     

    Parterowy z poddaszem do późniejszej adaptacji

    Doskonałym rozwiązaniem jest wybór projektu, który będzie oferował możliwość adaptacji poddasza w późniejszym terminie. Gdy dzieci podrosną lub rodzina dodatkowo się powiększy, na poddaszu będzie można stworzyć dodatkowe sypialnie, czy oddzielną przestrzeń przeznaczoną do wyłącznego użytku rodziców.

     

    Dom piętrowy

    Jeżeli z różnych powodów rodzina zdecyduje się na dom z dodatkową kondygnacją, na której znajdują się wszystkie sypialnie, warto pomyśleć o wydzieleniu osobnego pokoju na parterze, w którym dziecko będzie mogło przebywać w ciągu dnia. Takie pomieszczenie ułatwi rodzicom opiekę, a jednocześnie stworzy optymalne warunki do popołudniowej drzemki dla dziecka. W tym czasie mama i tata będą tuż obok – w kuchni lub w pokoju dziennym. Gdy dziecko dorośnie dodatkowy pokój można przekształcić w gabinet, sypialnię dla gości lub bibliotekę – dodaje architekt.

     

    Funkcjonalność domu

    Pierwsze miesiące życia to czas, w którym dziecko wymaga stałej opieki rodziców. Najkorzystniej jest, jeżeli z sypialnią rodziców sąsiaduje pokój dziecięcy – bliskość mamy i taty zapewnia dziecku poczucie bezpieczeństwa, a rodzicom ułatwia m.in. nocne wstawanie do dziecka. Obok pokoju dziecięcego powinna mieścić się łazienka.

    Miejscem stwarzającym wiele zagrożeń dla dzieci jest kuchnia. Z tego względu, warto zastanowić się nad zamkniętą formą tego pomieszczenia, co umożliwi wykluczenie potencjalnych zagrożeń z zasięgu maluchów. Niezwykle istotną kwestią jest osłonięcie kominka, zamontowanie balustrad na tarasach i balkonach, ogrodzenie posesji oraz zabezpieczenie innych, mniej stabilnych przedmiotów. Takich chwilach pomocne okazują się specjalne barierki oraz zabezpieczenia przytwierdzające sprzęty do ściany czy stropu. Wybierając projekt domu dla rodziny z małymi dziećmi trzeba również pamiętać o zaplanowaniu pomieszczeń, które ułatwią codzienne życie – pralni, suszarni, pojemnej spiżarni oraz pomieszczeń gospodarczych, służących jako schowki na zabawki, rowery i sanki – radzi architekt z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG.

     

    O czym należy pamiętać?

    Podczas wybierania projektu domu jednorodzinnego przeznaczonego dla rodziny z małym dzieckiem, decydującą rolę odgrywa zapewnienie bezpieczeństwa najmłodszym członkom rodziny oraz ergonomiczne rozplanowanie przestrzeni, które także rodzicom będzie gwarantowało wygodę codziennego funkcjonowania. Skuteczne i elastyczne rozwiązania stworzą warunki mieszkaniowe, którymi będzie można cieszyć się przez długie lata.



    Artykuł opracowany przez
    Archipelag Group






    Biura rachunkowe


    Warsztaty samochodowe