Zakup mieszkania, domu czy działki łączy się z załatwianiem wielu spraw, wypełnianiem wielu dokumentów i jeżdżeniem po notariuszach. Kupno nieruchomości to trudna decyzja, dlatego przed podjęciem tej najważniejszej dla nas decyzji, powinniśmy zwrócić uwagę na wiele rzeczy, takich jak np. stan prawny nieruchomości.
Gdy kupujemy dom poprzez biuro nieruchomości, z pewnością mamy dużo łatwiej. Biura zatrudniają pracowników, którzy mają odpowiednią wiedzę i kompetencję, tak by jak najbardziej ułatwić nam podejmowanie decyzji. Wiemy więc, co w jakiej kolejności mamy sprawdzić i czym się zająć. Co jeśli, jednak nie korzystamy z biura? W pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić księgę wieczystą, przeznaczenie w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego, wypis z rejestru gruntów i budynków oraz pozwolenia na budowę itp. Warto również upewnić się, że w nieruchomości nie ma żadnych zameldowanych osób.
To podstawowy dokument, który powinien być sprawdzony, kiedy decydujemy się na zakup mieszkania czy domu. Księgi wieczyste prowadzone są przez Sąd Rejonowy, a dostęp do nich jest jawny. Możemy więc łatwo sprawdzić aktualny stan prawny nieruchomości i porównać go z tym, co zostało zapisane w księdze. Aby sprawdzić daną księgę wieczystą musimy jednak znać jej numer. Niestety takie informacje nie zawsze podane są w ogłoszeniach sprzedaży. Na szczęście istnieją strony, takie jak Ksiegiwieczyste.pl, na których łatwo sprawdzimy, jaki numer księgi ma dana nieruchomość. Wystarczy, że znamy jej adres lub numer działki. W księdze wieczystej sprawdzimy m. in. co dokładnie stanowi przedmiot transakcji, kto jest właścicielem nieruchomości, a także czy przypadkiem nieruchomość nie jest obciążona prawami osób trzecich.
Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego informuje nas m. in. o tym, na co została przeznaczona interesująca nas działka oraz sąsiadujące z nią tereny. Jeśli gmina nie dysponuje dokumentem MPZP, wówczas musimy starać się o uzyskanie warunków zabudowy. Z tego dokumentu dowiemy się, jak będziemy mogli zabudować działkę czy też jak duży może być dom, który na niej postawimy.
W tym dokumencie umieszczone są takie informacje, jak numer księgi wieczystej, obszar, granice, numer ewidencyjny i położenie gruntów, rodzaj użytków, klasa gruntu oraz właściciel działki. Taki dokument otrzymamy w gminie, starostwie lub w mieście na prawach powiatu.
Jeśli interesuje nas kupno nieruchomości gruntowej, powinniśmy sprawdzić również, czy posiada ona decyzje o pozwoleniu na budowę. Musimy zwrócić uwagę także na datę jej ważności oraz sprawdzić, czy zawierają klauzulę ostateczności.
Jedna z kluczowych rzeczy, którą musimy sprawdzić, to czy w nieruchomości są zameldowane jakieś osoby. Byłoby najlepiej, gdyby w chwili przeniesienia praw własności nie było tam nikogo. Możemy to sprawdzić np. w wydziale ewidencji ludności w urzędzie miasta lub gminy.