W maju 2010 roku Parlament Europejski i Rada Europy przyjęły dyrektywę, zgodnie z którą od 2021 roku, wszystkie nowopowstające domy w krajach Wspólnoty, mają cechować się „niemal zerowym zapotrzebowaniem na energię”. W celu propagowania idei zrównoważonego budownictwa, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej stworzył program dopłat do kredytów przeznaczonych na budowę lub zakup energooszczędnych i pasywnych budynków. Projekt ma na celu przybliżenie inwestorom możliwości nowoczesnego budownictwa, propaguje też idee ochrony środowiska oraz racjonalne korzystanie z odnawialnych źródeł energii, przy jednoczesnym ograniczeniu do minimum eksploatacji surowców nieodnawialnych.
Zasady programu:
O dofinansowanie mogą ubiegać się inwestorzy, którzy w latach 2013-2018 rozpoczną budowę domu energooszczędnego lub pasywnego. Dopłatę otrzymają także beneficjenci, którzy zakupią dom lub mieszkanie w budynku wielorodzinnym, wyróżniającym się niskim zapotrzebowaniem na energię. Na realizację programu NFOŚiGW ma zamiar przeznaczyć 300 mln złotych, co pozwoli na dofinansowanie ok. 12 tysięcy inwestycji.
Wysokość dopłaty będzie uzależniona od standardu energetycznego, jaki uzyska nowopowstały budynek, czyli od zapotrzebowania na energię niezbędną do ogrzania i wentylacji.
Dopłaty do domów jednorodzinnych:
Dopłaty do mieszkań w budynkach wielorodzinnych:
EUco – energia użytkowa niezbędna do ogrzania i wentylacji budynku.
Dotację będzie można uzyskać po ukończeniu inwestycji i weryfikacji standardu budynku, przeprowadzonej przez specjalistę z NFOŚiGW. Jednorazowa wypłata zostanie przekazana na konto kredytowe beneficjenta jako częściowa spłata kapitału kredytu bakowego, zaciągniętego na budowę/zakup domu lub mieszkania.
Dodatkowym warunkiem otrzymania dopłaty jest zakończenie budowy w ciągu 3 lat od daty podpisania umowy kredytowej. O przyznanie dotacji mogą starać się także osoby, które rozpoczęły budowę przed 2013 rokiem, lecz nie ukończyły jeszcze procesu realizacji.
Wymagania techniczne:
Każdy budynek realizowany w ramach programu dopłat do kredytów na budowę domów energooszczędnych i pasywnych, będzie musiał spełniać wymagania techniczne, określone na podstawie ekspertyzy przygotowanej przez Krajową Agencję Poszanowania Energii S.A. Szczegółowe wymagania określone są w Załączniku nr 3 do Programu, który jest dostępny na stronie NFOŚiGW (www.nfosigw.gov.pl)
Kluczowe cechy budynku energooszczędnego:
Recepta ENERGO – lista sprawdzonych rozwiązań pozwalających dostosować każdy projekt gotowy do standardu NF40:
Dlaczego warto budować energooszczędnie?
Budownictwo energooszczędne wyróżnia się zmniejszonym zapotrzebowaniem na energię niezbędną do ogrzania i wentylacji budynku, co w praktyce oznacza niższe koszty eksploatacji domu i więcej oszczędności w domowym budżecie. Zastosowanie nowoczesnych technologii m.in. wentylacji mechanicznej z rekuperacją i pompy ciepła sprawia, że gotowy budynek plasuje się w najwyższej klasie energetycznej, a to powoduje, że znacząco wzrasta wartość rynkowa nieruchomości. Dom energooszczędny to także budynek niezwykle przyjazny mieszkańcom – gwarantuje najwyższy komfort cieplny i akustyczny, dodatkowo zapewnia doskonałą jakość powietrza – jego odpowiednią wymianę, temperaturę i wilgotność. Ogromne znaczenie ma również troska o stan środowiska naturalnego – budynek wytwarza mniej CO2 i w mniejszym zakresie wykorzystuje surowce nieodnawialne. Budownictwo energooszczędne to budownictwo przyszłości – łączy najwyższy komfort użytkowania z troską o poszanowanie środowiska naturalnego. W obliczu zmian klimatycznych i nowych norm energetycznych, budownictwo jest i będzie nastawione na ograniczenie zużycia energii i oszczędzanie – dom XXI wieku to dom energooszczędny.