Sodowanie jest metodą zdobywającą coraz większą popularność w Polsce i na świecie. W Stanach Zjednoczonych oraz w krajach Europy Zachodniej z powodzeniem stosowane jest od wielu lat. Polega ono na mechanicznej obróbce powierzchni przy pomocy, wypływającej z dyszy pod ciśnieniem, sody spożywczej (kwaśny węglan sodu NaHCO3 ). Podczas obróbki, zanieczyszczenia usuwane są mechanicznie, bez żadnego chemicznego wpływu na powierzchnię.
Soda jest substancją nietoksyczną, niepalną i całkowicie biodegradowalną. Utylizacja resztek materiału ściernego polega jedynie na przepłukaniu powierzchni wodą. Podczas obróbki powierzchni, nie wytwarzają się iskry, jak w przypadku piaskowania. Dodatkowo sodowanie nie powoduje ryzyka wystąpienia pylicy płucnej u operatorów, gdyż substancja ta jest całkowicie nietoksyczna i bezpieczna dla ustroju.
Najistotniejszą funkcjonalną zaletą sodowania jest nieinwazyjność tej metody. Czyszczenie sodą nie powoduje uszkodzeń powierzchni, pozostawiając blachę idealnie gładką, bez zarysowań i chropowatości,
wymagających dalszego szlifowania. Powierzchnia po obróbce jest odtłuszczona i gotowa do nakładania
farby, czy innych powłok zabezpieczających. Ma to szczególne znaczenie w przypadku usuwania lakieru
z karoserii. Oczyszczony sodą blaszany element jest nie do odróżnienia od produkcyjnie nowej części.
W przypadku obróbki blachy, sodowanie jest metodą wyjątkowo konkurencyjną, jako że przy tradycyjnym piaskowaniu wytwarza się ciepło, co może spowodować odkształcenia i zmiany jej wymiarów. Podobny efekt, choć spowodowany tym razem czynnikiem zimna, może spowodować użycie nowoczesnej i bardzo drogiej metody czyszczenia suchym lodem. Zatem sodowanie zdecydowanie wygrywa z innymi metodami na tym polu.
Pomimo, że głównym przeznaczeniem sodowania jest delikatna, nieinwazyjna obróbka czyszczonego materiału lub przedmiotu, nie oznacza to, że soda nie sprawdzi się w wypadku konieczności bardziej agresywnego traktowania podłoża. Przypadkiem takim jest zwykle różny stopień skorodowania czyszczonego materiału.
Sodowanie jest zatem dobrą alternatywą dla zwykłego piaskowania, gdyż jest szybkie, efektywne, a przy tym niezwykle bezpieczne. Może być stosowane nawet na delikatnych nawierzchniach, nie niszcząc ich, gdyż kryształek sody ulega rozpadowi w momencie zetknięcia się z zabrudzeniem. Czyszczenie sodą doskonale sprawdza się przy usuwaniu zabrudzeń we wszelakich szparach i wgłębieniach oraz innych trudno dostępnych miejscach.
Za pomocą tego typu technologii można z powodzeniem czyścić zarówno drewno - z powłok różnego rodzaju farb, a także usuwać rdzę lub lakier z metalowych przedmiotów, jak i odnowić, czy też odrestaurować zabytkowe budynki i stare budowle.
Soda pozostawia powierzchnię po oczyszczeniu gładką, bez uszkodzeń i zarysowań, nie nagrzewa jej, nie zamraża, nie odkształca.
Oto kilka przykładowych realizacji udostępnionych przez firmę SODERS z Gdańska zajmującą się czyszczeniem strumieniowym - sodowaniem i szkiełkowaniem:
Meble zabytkowe przed
Meble zabytkowe po
Części samochodowe
Części samochodowe
Taras drewniany