• Strona główna
  • Lista artyku��w
  • Specyfika wentylatorów kanałowych
  • Artykuďż˝y

    Specyfika wentylatorów kanałowych

    Jak sama nazwa wskazuje, wentylatory kanałowe znajdują główne zastosowanie w kanałach oraz innych instalacjach wentylacyjnych tego rodzaju. Mogą być tam umieszczone poziomo bądź pionowo w zależności od potrzeb. Konkretne modele wentylatorów charakteryzują się określonymi rozmiarami. Ułatwia to dobór urządzenia do możliwości swojej kieszeni oraz do typu pomieszczenia, jakie będzie poddane wentylacji.

    Gdzie zamontować takie wentylatory?


    Stosowanie wentylatorów kanałowych jest typowe dla pomieszczeń, w których nie występuje zbyt duże zanieczyszczenie powietrza. Dzięki niewielkim rozmiarom wentylatorów umieszcza je się nawet w niedużych kanałach, gdzie doskonale pasują i nie powodują jakichkolwiek zmian w wyglądzie pomieszczenia. Kanały mogą być w lokalizacji pionowej bądź poziomej (obserwując wnętrza typowe dla przemysłu bądź sektora usługowego, można często zaobserwować wyloty takich kanałów tuż nad podłogą lub w bliskiej okolicy sufitu, czasem są pojedyncze, czasem występuje ich większa ilość).


    Dostosowanie do wymagań


    Różnorodność produktów tego rodzaju gwarantuje dużą wygodę przy wyszukiwaniu najbardziej optymalnego rozwiązania. Niektórzy zwracają uwagę na poziom hałasu, więc muszą skupiać się na wentylatorach kanałowych nie generujących za dużo dźwięków. Często wiąże się to z niewielkimi rozmiarami i niedużym poborem prądu. Nazwa produktu może zawierać słowo odzwierciedlające specyfikę, np. "silent" w przypadku wentylatorów odpowiednich dla osób wymagających optymalnej ciszy w pomieszczeniu.


    Modele tego rodzaju zawierają specjalnie skonstruowane przyłącza, tzw. szybkozłączki. Wraz z łącznikami elastycznymi zapewniają one solidny montaż wentylatora, przez co generowane przez produkt mikrodrgania nie przenoszą się dalej. Czasem pojawia się konieczność umieszczenia wentylatorów w kanałach znajdujących się w obrębie podwieszanego sufitu - takie rozwiązania są coraz częściej spotykane. Wtedy bardzo istotne są obie wymienione cechy tj. niski poziom hałasu i mały rozmiar, warto wspomnieć też o ergonomicznym, zwartym kształcie, łatwym do wpasowania w dowolne miejsce.


    Automatyczna i wydajna praca


    - Ponieważ wentylatory kanałowe montowane są raczej na stałe w trudnodostępnych miejscach, muszą być jak najbardziej bezawaryjnymi konstrukcjami. Automatyczna, bezproblemowa praca wentylatorków osiągana jest dzięki wydajnym silnikom oraz całej umieszczonej w urządzeniu elektronice – mówi jeden z ekspertów z firmy Tywent. - Sterowanie prędkością oraz funkcjami urządzenia gwarantowane jest dzięki potencjometrom i regulatorom dostępnym dla obsługujących w tzw. puszce przyłączeniowej. To wygodne rozwiązanie, nie wymagające demontażu nawet minimalnej części układu wentylacyjnego pomieszczenia.


    Jakość, efektowny wygląd, cena


    Wysokiej jakości rozwiązania z kręgu wentylatorów kanałowych charakteryzują się dużą trwałością, odpornością na działanie warunków atmosferycznych i innych oraz estetycznym wykończeniem, chociaż akurat to ostatnie ma tutaj marginalne znaczenie. Najdroższe produkty określane są mianem tych z najwyższej półki, ale nie trzeba zakładać, że tylko takie pozwolą cieszyć się automatyczną i wydajną pracą przez lata.


    Dopasowanie urządzenia do wymagań pozwoli nabyć dobrej jakości sprzęt w cenie, która będzie odpowiednia. Dużo można oszczędzić decydując się na większy rozmiar bądź brak specyficznego dopasowania wentylatora do warunków. W wielu pomieszczeniach doskonale sprawdzą się tradycyjne modele, które łatwo umieścić w poziomych i pionowych kanałach. Jeśli chodzi o poziom hałasu, nie warto na tym oszczędzać, zwłaszcza jeśli we wnętrzu mają pracować ludzie i zakłócanie ciszy będzie absolutnie niewskazane.






    Biura rachunkowe


    Warsztaty samochodowe