• Strona główna
  • Lista artyku��w
  • Tanie materiały budowlane – warto zaoszczędzić?
  • Artykuďż˝y

    Tanie materiały budowlane – warto zaoszczędzić?

    Ceny materiałów budowlanych ciągle rosną. Powoduje to zarówno duży popyt jak i coraz droższa technologia ich wytwarzania.

    Czasy gdy do postawienia domu wystarczyło trochę drewna i cegieł z pobliskiej cegielni bezpowrotnie minęły. Każdy kto chce postawić dom musi liczyć się z rosnącymi kosztami materiałów budowlanych.


    Projekt domu


    Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że projekt domu to nie tylko ilość okien i kształt budynku. Przede wszystkim jest to plan, według którego będziemy stawiać nasz dom. Zawiera on już założenia jakie materiały budowlane będą konieczne by go zrealizować.


    Nawet jeśli architekt nie wymienia konkretnej marki produkującej dany materiał, to jednak określa co będzie potrzebne. A dom można zbudować z naprawdę różniących się mocno materiałów. Dla przykładu weźmy choćby budulec ścian. Do dyspozycji mamy takie materiały budowlane jak:



    • Ceramika tradycyjna – używa się jej by zbudować dom ze ścian dwu- lub trójwarstwowych,

    • Ceramika poryzowana – różni się od ceramiki tradycyjnej sposobem wypalania, w którym do gliny dodaje się trociny lub pył drzewny. Charakteryzuje się zwiększoną ciepłochronnością. Można jej użyć do budowy wszelkich ścian z wyjątkiem fundamentów i piwnicy.

    • Beton komórkowy – może posłużyć do postawienia zewnętrznych ścian budynku. Przy tym należy zwracać uwagę na ich klasę, którą oznacza się gęstość pozorną. Wysoka gęstość i nośność bloczków betonu komórkowego to mniejsza izolacyjność termiczna. Pamiętajmy o tym zanim skusi nas niższa cena.

    • Bloczki i cegły silikatowe – można z nich konstruować ściany dwuwarstwowe. Są tańsze od tradycyjnych cegieł ceramicznych, można je kupić np. na https://www.obi.pl/budowac/materialy-budowlane/c/175.

    • Wylewki z betonu – w niektórych konstrukcjach stosuje się szalunek lub deskowanie zwane traconym. Powstaje w ten sposób część ściany zewnętrznej.

    • Keramzytobeton – jest to mieszanka betonu z keramzytem pozyskiwanym w drodze wypalania glin iłowych (ilastych). Taki materiał charakteryzuje mniejsza waga i większa termoizolacyjność.


    Do budowy własnego domu mogą też posłużyć gotowe materiały budowlane składające się na gotową konstrukcję budynku. Mowa tu o dość popularnych domach kanadyjskich  oraz domach z bali.


    Materiały budowlane z przeceny


    Nie zawsze warto ulegać iluzji niższej ceny. Często okazuje się, że oszczędzając na jakości materiałów budowlanych  narażamy się na wyższe rachunki za ogrzewanie. Bywa też tak, że mniej trwałe materiały, sprzedawane po niższej cenie wymagają częstszej wymiany. Budując dom musimy zdawać sobie sprawę, że w przyszłości czekają nas remonty, które potrafią kosztować dużo więcej niż wybudowanie domu z dobrej jakości budulca.


    Fachowiec poleca


    Bardzo często polegamy na opinii fachowców korzystając z ich wiedzy i doświadczenia. Jednak nie każdy fachowiec jest godny zaufania. Bywa tak, że specjalista ma podpisany kontrakt z firmą produkującą materiały budowlane, dzięki któremu zarabia od 5-15% na sprzedaży. Może też tak być, że ekipa budowlana ma dostęp do tańszych produktów bo np. jakaś inwestycja utknęła w martwym punkcie, a inwestor wyprzedaje materiał, który pozostał.


    Nie ma niczego złego w okazyjnych zakupach ale róbmy to świadomie. Przeczytajmy najpierw co właściwie chcemy kupić, jaką opinią cieszy się dana marka czy produkt. Sprawdźmy czy chwilowa oszczędność nie narazi nas na znaczne koszty w przyszłości.






    Biura rachunkowe


    Warsztaty samochodowe