Kiedy w mieszkaniu ni z tego ni z owego zaczną pojawiać się zacieki, oznacza to, że instalacja wodna została uszkodzona. Należy wówczas jak najszybciej znaleźć źródło przecieku i je naprawić. Istnieje kilka metod lokalizacji przecieków, które uchronią nasze ściany lub podłogi przed ich niszczeniem w celu znalezienia uszkodzonej rury. Poznaj ich wady i zalety.
Metoda termowizyjna
Za pomocą kamery termowizyjnej można zlokalizować wyciek wody, której temperatura znacznie odbiega od temperatury otoczenia. Za pomocą tej metody lokalizuje się anomalię temperatury, która występuje w miejscu wycieku substancji. Z klasycznej sieci wodociągowej zazwyczaj wycieka ciepła woda, która podwyższa temperaturę w otoczeniu uszkodzonej instalacji. Tak też miejsce, w którym nastąpił przeciek, na ekranie kamery termowizyjnej będzie w kolorze czerwonym. Może się zdarzyć, że uszkodzeniu uległa instalacja zimnej wody – po delikatnym jej zmodyfikowaniu, wykrycie przecieku tą metodą również będzie możliwe.
Metoda z wykorzystaniem gazu znacznikowego
Specjalną, bezpieczną mieszankę gazu wprowadza się do badanej instalacji wodnej. Gaz, znajdując nieszczelność, wydostaje się na powierzchnię, co rejestruje detektor.
Metoda elektroakustyczna
Do zlokalizowania przecieku metodą elektroakustyczną wykorzystuje się specjalne urządzenie – geofon. Jego elementy składowe to: mikrofon, słuchawki, jednostka główna analizująca odebrany sygnał. Geofon przetwarza cyfrowo sygnały i jest w stanie wyodrębnić szum spowodowany wyciekiem wody nawet przy dużym hałasie zewnętrznym.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Protek.