Wybranie odpowiedniego mieszkania do zakupu jest często jedną z najtrudniejszych decyzji, która związana jest również z koniecznością przeznaczenia na ten cel sporej sumy pieniędzy. Dużo problemów tym, którzy nie mogą pozwolić sobie na spory apartament, nastręcza dobranie takiego lokum, które będzie miało odpowiedni metraż. O czym warto pamiętać przy wyborze najlepszej oferty?
Deweloperzy wychodzą obecnie naprzeciwko oczekiwaniom i potrzebom swoich klientów i pomagają w doborze najlepszego lokum, nawet w sytuacji, gdy jest ono jeszcze w fazie realizacji. Na ich stronach internetowych można zapoznać się między innymi z rzutami, a często nawet gotowymi wizualizacjami czy kolorowymi szkicami z wstępnie urządzonymi wnętrzami. To duże udogodnienie, ponieważ czasami trudno wyobrazić sobie, jak mieszkanie będzie wyglądać po realizacji. Tego problemu nie ma, oczywiście, w przypadku zakupu lokali z rynku wtórnego, które można zobaczyć na żywo.
W sytuacji, gdy liczy się każda złotówka i nie można pozwolić sobie na szaleństwo przy zakupie mieszkania w Lublinie czy też w innych lokalizacjach, warto dokładnie zastanowić się, jaki metraż i rozkład pomieszczeń będzie dobry zarówno na teraz, jak i w przyszłości – mieszkania nie kupujemy przeważnie tylko na rok czy dwa, ale na dłuższy okres.
Gdy interesuje cię mieszkanie w Lublinie, ceny będą niższe niż w Warszawie, ale warto pamiętać o tym, żeby nie „przeszarżować” z wyborem wymarzonego lokum, zwłaszcza wtedy, gdy nie planuje się powiększać rodziny w ciągu najbliższych kilku lat. Dodatkowe pokoje, które będą stały puste, będą generowały w końcu dodatkowe koszty.
Zakup mieszkania większego niż jest ono potrzebne, przede wszystkim jest droższy. Chociaż w przeliczeniu na metr kwadratowy to często kawalerki są najdroższe, to jednak zakupienie dużego mieszkania tylko dlatego, ponieważ można zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych na każdym metrze, nie będzie popłatne. Także większe mieszkanie trzeba utrzymać, co oznacza wyższe koszty czynszu.
Zatem zakupienie lokum „na wyrost” nie zawsze się opłaca, zwłaszcza wtedy, gdy aktualne potrzeby mieszkaniowe i te w przyszłości nie mają się zmienić.